Türkiye’de evlilik sayısının düşmesi belki de iyiye işaret

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve ülkemizin TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2005’de binde 9,4 olan evlenme oranı hızı 2019’da binde 5‘e düştü. AB üyesi veya AB üyesi olmayan tüm Avrupa ülkeleri arasında birinci sıradayken şimdi orta üst sıralara düştük. Bunda ekonomik krizlerin büyük etkisi yanında, insanların sadece evlenmek için evlenmeyelim, boşanma gibi bir travma yaşamayalım, gerçek uyumlu eş ile evlenelim sosyo-psikolojisi de etkili olmaya başladı. Ne kadar da olsa hala normalde evlenmemesi gereken, evliliğe göre yaratılmamış yapıda erkekler ve kadınlar hala evlenmeye devam etse de bu oran her geçen yıl azalıyor. Belki de bu oran düşüşü sayesinde, artık az ve öz evlenmeler olacağından, başarılı mutlu evliliklerin çoğunlukta, boşanmalı evliliklerin azınlıkta olacağı günler yakındır, kimbilir.

Evlenme sayısında 2005’de Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye, sıralamada giderek geriliyor.

2018 yılındaki binde 6.8’lik evlenme oranı hızı, 2019’de binde 5’e düştü. 2018 yılındaki 553.202 evlilik, 2019 yılında 403.837 evlilik rakamına düştü.

Listenin ilk sırasında binde 7,8’lik evlenme hızı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer alıyor. Listede en düşük evlenme hızına sahip AB ülkesi Lüksemburg. Portekiz binde 3.4, İtalya binde 3.2, Lüksemburg binde 3.1

Kaynak: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Eurosta