Türk ünlülerin adlarını marka olarak kullanan yabancı sigaralar

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

Osman sigarası, üstünde Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın resmi bulunan Amerikan R.J. Reynolds Tobacco adlı tütün şirketinin üretmiş olduğu bir sigara markasıdır. Daha sonra adını Camel olarak değiştirmişlerdir. O zaman da içinde dünyanın en kaliteli tütünü olarak bilinen Türk tütünü (Akhisar tütünü) karşıtırılarak yapılmıştır, isim değişikliğinden sonra Camel olarak da yine Akhisar tütünü karıştırılmaya devam edilmişitir. Ancak yıllar boyunca içindeki Türk tütünü hatta tütün oranı gittikçe azaltılmıştır.

Gazi Osman Nuri Paşa (d. 1832, Tokat – ö. 5 Nisan 1900, İstanbul), Osmanlı ordusunda askerlik görevi boyunca birçok savaşta başarılı sonuçlar almış, Plevne Muharabeleri’ndeki üstün savunmasının ardından “Gazi” unvanına layık görülmüş, o günden bugüne Gazi Osman Paşa olarak da anılan mareşal, Beşiktaş’taki Askerî Rüştiye’de ve Kuleli Askerî İdâdîsi’nde okudu. Kara Harp Okulu’nu yirmi yaşında ikincilikle bitirdi ve Harp Akademisine girdi. Kırım Savaşı’nın çıkması üzerine Tuna cephesine gönderildi. En büyük başarısı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın Bulgaristan’daki Plevne Savunması oldu.

İngiliz Ogden’s sigarası üzerindeki Türk pehlivan Ahmet Madaralı’nın resmi, yıl 1908.
paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

Türk güreşçi Ahmet Madaralı Bulgaristan’da şimdiki adı Shumen olan Şumnu ilinin Madara köyünde doğdu (d. 1877, Şumnu – ö. 1927). 1901 yılında Bursa’da yapılan karşılaşmalarda Adalı ve Kurtdereli’nin ardından 3. oldu. Aynı yıl Yıldız sarayı’nda düzenlenen bir törende, Kara Ahmed, Küçük Yûsuf, Adalı Halil, Molla İbrâhim ve Kurtdereli Mehmed ile birlikte güreş sanatının ilerlemesindeki faydalı hizmetlerinden ötürü sanayi madalyası verildi. Rum menajer Pierri tarafından keşfedildi. Aslında serbestçi iken, grekoromen öğrendi. 1896 ve 1903-1907 yıllarında Fransa, İsviçre, İngiltere, Avusturya ve Belçika’da çeşitli güreş karşılaşmalarına katılarak ödüller aldı. 1905’te “Paris Altın Kemer”ini kazandı ve Fransa Turnuvası’nda birinci oldu. 1909’da yağlı güreşe döndü. Doğduğu köyde öldü.

Madaralı Ahmet’in İngiliz The Tatler gazetesinde kapak olan fotoğrafı. Nisan 1904.
paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

Kaynak: Nuray Bilgili