Self-Karantinadayken ruh sağlığınızın bozulmaması için

İnsanlarla iletişimi kesmeyin

Kendi kendini karantinaya alan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Hangi haberi okuduğunuz konusunda dikkatli olun ve okuduğunuz haberlere bir sınır getirin. Coronavirüsle ilgili çok fazla haber okumak kaygıyı artırıyor. Örneğin İngiltere’de yaşayan bir kız annesi Anna, bu haberleri okurken panik atak geçirdi:

“Endişeli şekilde haberleri okurken düşüncelerimin kontrolümden çıktığını ve korkunç şeyler olacağı fikrini aklımdan çıkaramadığımı fark ettim. Daha önceleri bunu yaşadığımda başka şeyler düşünüp rahatlıyordum. Ama bu kez kontrolü kaybettim. Kızımın sağlığını düşündüm, kendi sağlığımı düşündüm, bana bir şey olursa kızımın geleceğini düşündüm. Çok kaygılandım, kaygı bozukluğu yaşadım, o günlerde kim ne derse yanlış algıladım, herşeyi en negatif şekliyle algıladım. Gerginlikten, stresten hiçbir şeyden zevk alamadım, eşimle sevişmekten zevk almayı bırakın, onun bana dokunması bile irrite etti beni, hatta sabah yüzüne bakıp onu iğrenç bile buldum.”

Anna, 1 aydır haber okumamayı denedi. Sosyal medyadan da uzak durdu. Bu sayede kaygılarını kontrol altına almayı başardı.

Eğer dışlanmış hissetmezseniz, birilerinin size merak ettiğini bilirseniz aslında bu dönem sizin için kendinizi iyi hissedeceğiniz yaratıcı 1 ya da 2 ay bile olabilir.

Bazı haberlerin bizi endişelendirmesi gayet normal bir durum ancak aralıksız olarak gelen kaygı verici haberler insanların ruhsal durumunu kötüleştirebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu sebeple virüsten korunmanın yollarını paylaşırken, akıl sağlığını korumak için de sosyal medya üzerinden tavsiyeler verdi. İngiliz uzmanlara; göre kontrolü kaybetmenin ve belirsizliği kabullenememenin getirdiği korku, birçok farklı kaygı bozukluğu rahatsızlığının ortak noktası.

Birçok kaygı bozukluğu bilinmezlikle ilgili duyulan kaygıdan ve bir şeyin olmasını beklemekten kaynaklanıyor.

Peki böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Böyle durumlarda sevdiğiniz insanlarla iletişimi kesmeyin. Telefon ya da çok uzaktaysa mesaj yoluyla birbiriniz kontrol edin. Özellikle telefonla yani sesli konuşmak çok daha iyi gelecektir, insan sesindeki duygu karşıya bir nebze geçecek ve karşınızdaki sıcaklığınızı, samimiyetinizi ve umursamanızı hissedecektir. Unutmayın bu gibi olağanüstü durumlarda ruhun en ihtiyaç duyduğu şey düşünülmek, umursanmaktır. Arayın sevdiklerinizi ve evdeki durumunuzu paylaşın, çeşitli konulardan konuşun, sorular sorun, bir kitabı, bir filmi birlikte aynı anda izlemenin ve onu yorumlamanın keyfini yaşayın.

Size iyi gelmeyen haberleri okumayı ve izlemeyi bir süre bırakabilirsiniz. Gelişmeleri merak ediyorsanız, güvendiğiniz bir arkadaşınızı arayın, ondan özet alın, TV’de haberler izlemeyin.

Sosyal medyaya ara verin. Facebook’a ve Instagram’a haftada 1 girin. Whatsapp gruplarını sessize alın, Whatsapp’ta sadece birebir mesajlaşabileceğiniz sevdikleriniz, akrabalarınız, arkadaşlarınızla yazışın, gündem dışı sohbetler yapın, gündem konuşanı hemen durdurun, uyarın.

Kaynak: theguardian.com