Salgınla ilgili Pazartesi gelişmeleri

Corona Virüsü Türkiye Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap : “Daha sert kararlar almak ve uygulamak noktası milletimizin mevcut kararlara ne kadar uyum gösterdiğiyle ilişkili. Şu anki kararlara uyulursa tehlike yok. Dışarıda 2 kişiden fazla bir araya gelinmemesi, tanımadığınız ve özellikle de öksüren insanlara 2 metreden az yaklaşılmaması, yaşlıların dışarı çıkmaması gibi kurallara uyarlarsa, tüm insanları zorla eve kapatmak gibi bir şey elbetteki gerekmez.

VİRÜSÜN HAVADA ASILI KALMASI UÇMASI GİBİ BİR DURUM YOK

“Hava güzeldi, insanlar dışarıya çıktılar, olabilir dolaşmanın bir sakıncası yok ama iki kişiden fazla kişinin bir araya gelmemesi gerek, ve o iki kişinin başka kişilerin 2 metre yakınına gitmemesi gerek. Bazı yayın organlarında rastladım, virüs havada 3 saat asılı kalıyor diye. Hayır, öyle bir şey yok. Sadece yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı hastalardan saçılan virüs parçacıkları havada 3 saat kalabilir. Dolayısıyla asla virüsün havada kalması gibi bir durumu yok. Virüs en fazla 2 metre içinde yere çöküyor.”

Bizim hazırlıklarımızı, sağlık sistemimizin kapasitesini aşmayacak şekilde bir artışla bu işi götürmeye çalışıyoruz. Süreç beklediğimiz, korktuğumuz kadar katlanarak gitmedi. Artış henüz çok sivri bir çıkış gibi gözükmüyor. Ama bunu belirleyecek olan vatandaşlarımızın dikkati.

Şu an yoğun bakım ünitelerimizin kapasitesini aşacak bir hasta sayımız yok. Hastahanelerdeki hazırlıklarımızı bu senaryolara göre yapıyoruz. Elbetteki en kötü senaryoya göre hazırlanmak lazım. Enfekte bir kişi 15 günde ortalama 625 kişi hasta ediyor. Bütün bu önlemler bu artışı engellemek için. Artışın hızlı olmasını engellemeye çalışıyoruz. Vaka sayısı artacak. Ama birden bire artarsa, 10 gün içinde gelecek hasta sayısı eğer size 12 saat içinde gelirse bunun altından hiçbir sağlık örgütü kalkamaz. Şu an bizim bütün amacımız bu artış hızının olabildiğince yavaş olması.

KORKTUĞUMUZ GİBİ KATLANARAK GİTMEDİ

Diğer yandan çok önemli bir haber. Hükümet Corona salgınını başlarda önemsemediğini ve hatalı olduğunu itiraf eder gibi bir açıklama yaptı. Hükümetin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bugün yayımladığı verilere göre, Corona virüsü salgınının Kasım ayından beri etkili olduğu ülke olan Çin’den Şubat ayında Türkiye’ye 5.644 ziyaretçi gelmiş, Güney Kore’den ise 3.526 kişi. İlk vakanın Ocak sonunda tespit edildiği İran’dan da Şubat ayında Türkiye’ye 97.547 ziyaretçi geldiğini açıkladı.

Çin’in Şanghay kentinden alınan hızlı tanı kitlerini taşıyan kargo uçağı sabaha karşı 04:00 sıralarından Atatürk Hava Limanı’na iniş yaptı. Alınan kitler, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Toplamda 2 milyon adet hızlı tani yani 15 dakikada Corona testi yapan kitler Çin’den gelecek, bunun ilk partisi gelmiş oldu. Böylece daha çok insana daha kısa zamanda test yapılabilecek. Bugüne kadar toplam 20.345 test yapıldı ve 1236 tanı kondu, kendisinde öksürük olup da şüphe ile gelenlerden %5’inde test pozitif çıktı, hepsi yaşlı 30 hastayı kaybettik.

Fransa, sıtmayla mücadele için kullanılan “Plaquenil” ilacıyla koronavirüse yakalanan 300 bine yakın hastada yapılan denemelerin oldukça “umut vaat edici” olduğunu, Corona hastası 24 kişinin Plaquenil ilacı almaya başladıktan 6 gün sonra 3/4’ünde virüsün kaybolduğunu bildirdi.

Belçika’daki Gent Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi laboratuvar ortamında Corona virüsü etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Hindistan, anti-viral kokteyl ile Corona virüsü çalışmasının işe yaradığını açıkladı. Kısaca; Domuz gribi, sıtma ve HIV ilaçların birlikte kombinasyonuyla tedavinin başarıya ulaştığını bildirdi.

ABD’nin San Diego şehrinde bulunan bir biyoteknoloji firması sonuçların umut verici olduğunu, Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) onayını almaları halinde aşıyı üretmeye başlayabileceklerini açıkladı.

Kaynak: Prof. Dr. Alpay Azap ve ajanslar