Peru özgürlük şarkısı El Cóndor Pasa

Orijinali Peru şarkısı olan İspanyolacası “El Cóndor Pasa”, İngilizcesi “The Condor Passes” şarkısında “Kondor geçer gider” cümlesindeki Condor Peru’nun And dağlarında yaşayan, başı kel ve kırmızı renkli, 3 metre kanat açıklığı olan görkemli bir akbaba türünün ismidir. Condor özgürlüğü sembolize eder, ve dağların arasından özgürce geçip hür topraklara gitmeyi ifade eder. Bu şarkı soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış şarkılar arasındaydı. İşin ilginç yanı ABD’de de bu şarkı Amerikalıların solcuları arasında popüler olduğu için komünist şarkısı dendiği de olmuştu.

18nci yüzyıl Peru halk melodisi olan El Cóndor Pasa And dağları yerlilerinin şarkısı olmakla kalmamış, Peru milli kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edilip resmen ilan edilmiştir. Bu şarkı şimdi Peru’nun ikinci milli marşı olarak kabul edilir. Amerikalı Simon ve Garfunkel grubu da bu şarkıyı kullanarak dünyada tanınırlığını sağlamıştır.

Bu müzik İnka’ların pentatonik (beş tonlu) ölçeğine dayanıyor ve yüksek perdeden genelde panflüt, kamış veya kemik flütle çalınıyor.