Pembe Ay 19 Nisan’da tüm dünyayı etkileyecek

Şamanistler, Tengristler her ay dolunaylara özel isimler verdiler. Nisan ayının dolunayına “Pembe Ay” diyorlardı, Pembe Ay tohumun filizlenmesini ve pembe çiçeklerin patlamasını sembolize eder. Bu isim bahar ayında açan bir çiçekten esinlenerek verilmiş: Alev Çiçeği. Çiçeğin ismi alev çiçeği ama Nisan’da kırmızı değil, pembenin harika bir tonunu alıyor ve bu sebeple Nisan ayının dolunayıyla ilişkilendiriliyor. Geleneksel olarak Türklerin öz dini Tengrizm ve Şamanizmde bahar zamanını, Hristiyanlıkta paskalya tatilini, diğer birçok dinde de benzer anlamları işaret ederken zor bir kış ayının geride bırakıldığını, pembe güzel günler geleceğini sembolize ediyor.

Ne zaman görebileceğiz?

Asıl dolunay evresi 14:12’de (TSİ) yani ayın teknik olarak güneşin tam ters tarafına konumlanması ile başlıyor.

Bazı kültürlerde, çılgın davranışlar dolunaylarla ilişkilendirilir. “Çılgınca” terimi (İngilizcesi Lunatic, Latince’nin ay için kullanılan kelimesinden kaynaklanmaktadır: “Luna”. Bilimsel çalışmalar bu inançları desteklemiştir.

Kriminoloji (suç ve ceza bilimi) araştırmalarına göre, ayın yerçekimi etkisinin bastırılmasının toplumsal gerginlik, uyumsuzluk ve tuhaf sonuçlara yol açtığı doğru orantılı bir şekilde belirtilmiştir. Dolunayların çevresinde meydana gelen saldırı ve cinayet davalarında bir artış olduğunu tespit etmişlerdir.

Bu Pembe Ay özel bir dolunay olacak çünkü birincisi 21 Mart’ta yine Terazi burcunda gerçekleşti. Çift dolunaylar özel ve güçlüdür. En önemli gücü, yeni bir ilişkiye başlamak için fırsat sunar, fırsatınız varsa da pembe gelecekli bir ilişkiye başlamak için en uygun zamandır. Bilinçaltı düşüncelerimiz ile derinlerde nelerin saklı olduğuna dair bizi bilgilendirmekle ilgilidir. Martta bitmesi gereken ama bitemeyen ne varsa bu ay keskin bir şekilde sona erebilir. Uranüs’ün asi ve sürprizli doğası ile birlikte hoş sürprizler ve heyecan verici deneyimler yaşatabilecek olan dolunay yine de gereksiz riskler ve aşırılıklar da getirebilir. Yine her zaman ki gibi sınırı çizmek için kendimizi durdurmamız gereken anlar olacaktır. İyi ya da kötü ne ekildiyse o biçilecektir. Hayatımızda bizi eksilten, bize yaramayan enerjileri bırakmak içinde uygun bir zamandır.