Öpüşmenin sağlığa faydaları – Bebeğinizin sağlığı için öpüşün

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

İngiliz Leeds Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre öpüşmenin insan sağlığı için çok faydalı olduğu ortaya çıktı. Özellikle de hamile kadın ve karnındaki bebeğinin sağlığı için. Şöyle ki: Erkeklerde bulunan ve normalde erkeğe zarar vermeyen bir virüs olan, erkek salyası içinde saklanan sitomegalovirüs (cytomegalovirus) normalde erkeğe de, erkeğin öptüğü kadına da problem yaratmaz. Ancak bu virüs sadece anne karnındaki doğmamış bebeklere zarar veren bir virüs. Bir kadın gebe kalırsa ve bu virüse bağışıklığı yoksa, bu virüse maruz kalırsa, virüs anne karnındaki bebeğin beyin felci (CP cerebral palsy) veya sağırlık problemleri gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor, hatta doğumda ölümlere sebep olabiliyor.

Peki bir kadın bu virüse nasıl maruz kalır?
Sadece bir erkekle öpüşürken erkeğin salyasıyla sitomegalovirüse maruz kalabilir.

Peki bu virüs kadına zarar verir mi?
Vermez, sadece hamile kaldığında karnındaki doğmamış bebeğe zarar verir.

Peki buraya kadar bilinen bu bilimsel sonuçlara Leed Üniversitesi biliminsanları hangi önemli bilgiyi eklediler?
İşte burada öpüşmenin faydası ortaya çıkıyor. Biliminsanları bugüne kadar merakla bu tehlikeli virüsün neden sadece bazı hamile kadınların bebeklerini etkilediğini, neden çoğu kadını etkilemediğini araştırmışlar. Ve bilimsel deneyler ve araştırmalar sonucu, çoğu kadının bu virüse bağışıklık kazandığını bu nedenle bu virüsün bebeklerini etkilemediğini bulmuşlar.

Peki kadınlar bu virüse nasıl bağışıklık kazanıyor?
Kısa cevap: Öpüşmekle. Hamile kalmadan önce eşiyle öpüşen kadınlar, erkeğinin salyasındaki bu virüs kendi vücutlarına geçtiğinde kadın vücudu bu virüse bağışıklık kazanıyor ve virüsü etkisiz hale getiriyor. Hamile kalınca da karnındaki bebeğe de etkisi olmuyor, bebek sağlıklı doğuyor, en azından bu virüsün etkisi olan bir sorun olmuyor.

Bu araştırma sonucu öğrendiklerimiz, belki de bazı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizin bazı yörelerinde daha çok doğumda bebek ölümü, byin felci, sağırlık vs gibi sorunların hepsini olmasa da bazılarını açıklayabilir, belki de.

Eşiniz varsa ve çocuk yapma planınız varsa, zaten ilişki ve psikoloji için çok faydalı olan öpüşmeyi daha da fazlalaştırmanız sadece size değil doğacak bebeğinize de faydalı olacaktır.

Kaynak: Dr Colin Hendrie / University of Leeds