Karbonatın bildiğiniz bilmediğiniz 34 faydası

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi
 1. Vücudumuz bolca asit üretir ki bu da vücudu farklı hastalıklara yakalanmaya karşı daha hassas hale getirir. Asidi nötrleyen alkalidir, kısaca asidi azaltmak için vücudumuzda alkali seviyesi de yeterli düzeyde olmalı asidi dengelemelidir. Karbonat bir alkalidir, asitliği etkisiz hale getirmek ve alkalin bir etki yaratmak amacıyla, karbonat doğal bir ilaç olagelmiştir ve vücudun pH dengesini sağlayıp, sağlığı da düzeltir. Vücuttaki asit, büyük ölçüde kemik erimesi (osteoporoz), eklem iltihabı (artrit) ve hatta kanser riskiyle bile ilişkilendirilebilir. İşte bu yüzden, bu kadar düşük bir maliyete, kanser gibi en tehlikeli hastalıkların oluşumuna sebep olan asidi dengelemek için iyi bir alkali olan yani asit düşmanı olan karbonat, hastalıkları engelleyebilecek tedavi yardımcısı veya önleyici olabilir. Ama, hrşeyin fazlası zararlıdır lafını unutmadan, vücudu aşırı karbonatla yükleyip yani aşırı alkali hale getirip vücuda zarar verebileceğinden, çok fazla kullanmamaya özen göstererek günlük az bir miktarda tüketmek faydalı olacaktır. Yazının sonunda belirttiğimiz gibi, etkili bir kimyasal madde olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.
 2. Karbonat fiziksel performansı artırır. Fiziksel faaliyetler sırasında salgılanan laktik asit, kaslarda ve eklemlerde birikebilir. Bu da sertliğe ve kas yorgunluğuna yol açar. Bunun fiziksel performansınızı etkilemesini önlemek amacıyla suda çözünmüş karbonat içmek iyi bir seçenektir. Çünkü vücudunuzdaki asidi kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Özellikle uzun mesafeli koşucuların enerji hatta doping sağladığı bazı uygulamaları vardır. Bu uygulamalar sayesinde yarışlardaki performanslarını arttırmayı başarmaktadırlar. Bu yüzden karbonatı kapsül şeklinde alma özelliği de daha sonraları keşfedilmiştir. Biz ise karbonatın kapsül olarak değil doğal olarak yemeklerde kullanılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Yazının sonunda belirttiğimiz gibi, etkili bir kimyasal madde olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.
 3. Ayrıca yeterli miktarda kalsiyum alamayan kişilere de kalsiyum karbonat tabletleri tavsiye edilir. Kalsiyumda sağlıklı kemikler, kaslar, sinir sistemi, kalp için ve de vücudun gelişmesi için oldukça önemlidir. Kalsiyum karbonatı reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz.
 4. Karbonatlı maden suyu içmek kolesterolü düzenler, “kötü kolesterol” olarak da bilinen özellikle LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) gibi, yüksek kolesterolü düşürmede olumlu bir etki gösterebilir. Ancak, yüksek sodyum seviyesinden dolayı, yüksek tansiyona sahip kişilere önerilmez. Çünkü problemlerini daha kötü hale getirebilir.
 5. Soğuk algınlığı ve gribi hafifletmek için, gribe ve alerjilere sebep olan mikroorganizmalarla savaşmak için çok iyidir. Boğaz enfeskiyonu başlangıçlarında karbonatın gargara olarak kullanımı boğaz ağrısı ve iltihaplanmayı tedavi etmede kullanılabilir. Hastalığa sebep olan bakteri ve virüsleri azaltmada kullanılabilecek hafif mikrop kırıcı etkisidir.
 6. Gut ve diğer eklem sorunlarını giderir. İdrardaki yüksek düzeydeki ürik asit ve vücut dokularındaki kan, acıya ve gut ya da artrit gibi kronik hastalıklara neden olabilir. Karbonatlı su, kan pH derecesini normalleştirir ve bu tür asidi azaltır. Bu tip hastalıkları tedavi etmede ilaç olarak kullanılabilir.
 7. İdrar yolu enfeksiyonlarını azaltır. Karbonatı su ve kızılcık suyunu birlikte içmek de yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede kullanılan yaygın yollardandır. Karbonat ve su karışımı, idrardaki asit seviyesini azaltma gücü sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir bariyer işlevi görebilir.
 8. Pratik bir karışım hazırlayarak cildinizi pürüzsüz, parlak ve yumuşak bir hale getirebilirsiniz. Masaj işlemi bittikten sonra masaj yapılan bölgeyi çok iyi durlamanız gerekir. Karbonatı su ile karıştırıp cildinize masaj yaptığınızda, hem cildinizin yumuşadığını hem de giderek daha da pürüzsüz bir hale geleceğini göreceksiniz. Bu kullanımı yine aynı şekilde günlük yüz temizleme kreminizin içerisine koyarak da yapabilirsiniz.
 9. Bir miktar karbonat suya karıştırılır ve yüze uygulanır. Bu uygulama exfoliator diye adlandırılan ölü hücrelerin tekrar aktif hale gelmesine yardımcı olur. Veya ölü hücrelerden meydana gelen sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Böylece yüz hatlarında meydana gelen sorunları doğal yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Doğal ve ucuz yöntemlerle sağlıklı bir cilt sahibi olmanız karbonatla mümkün olur.
 10. Karbonat sivilce tedavisinde ve diğer cilt problemlerinde yaygın olarak kullanılır. Ergenlik dönemi olarak bilinen blu çağına giren kız ve erkeklerde artan hormon miktarı ile sivilcelenme miktarı artar. Sivilce ve akne sorunları ile mücadele ederken pahalı kimyasal maddeler yerine ucuz ve doğal olan karbonat ve bal karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için karbonatı bala karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Periyodik olarak bu uygulamaya devam edin. Belirli bir süre sonra sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.
 11. Karbonatı suya karıştırarak banyo yapabilirsiniz. Küvete bir miktar karbonat atıp, elma ile karıştırdığınızda yorgunluğunuzu giderir, sakinleştirici özelliği vardır. Vücut temizliğine de inanılmaz katkı sağlar.
 12. Kadınlar ve uzun saçları seven erkekler için en önemli sorun saç bakımıdır. Bu yüzden bazılarımız uzun saçı sevmemize rağmen uzatmayız. Bakımı pahalı ve zahmetli olduğu için uzak dururuz. Ama karbonatın yardımıyla bu sorunu kökünden halledebilirsiniz. Saç sağlığınız için saç diplerine makul miktarda karbonat serpiştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem saçlarınızın güzel bir görünüm yakalamasını sağlarsınız hem de temizliğine katkıda bulunursunuz. Karbonat ile saç bakımı hem doğal hem ucuz hem de güvenli bir yöntemdir.
 13. Saçınızda kepek varsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz saçtaki kepeğin zamanla dökülmesini ve yok olmasını sağlar, saçları kepekten arındırır.
 14. Karbonat ayaklarda meydana gelen yorgunluk, mantar ve buna benzer enfeksiyon sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca ayaklarda ve ayak parmakları arasında bulunan bakterileri söker atar. Ayak sağlığını korumanıza yardımcı olur.
 15. Ayrıca ayaklarınız ve ayakkabılarınız kokuyorsa, akşam eve geldiğinizde hem o gün giydiğiniz hem de ertesi sabah giyeceğiniz ayakkabılarınızın içine birer karbonatlı çorap topu koyun. Eski çoraplarınızın içine yarımşar çay bardağı karbonat doldurup top şeklinde bağlayıp ayakkabılarınızın içine koyarsanız sabaha kadar ayakkabılarınızdaki tüm mikropları öldürecek ve nemi alacaktır, dolayısıyla kokuya yol açan bakteriler olmayınca ne koku kalacak ne de ayak mantarlarına ortam kalacaktır.
 16. Özellikle sigara kullanan kişilerde ve oje kullanan bayanlarda tırnak temizliği biraz sorun oluşturmaktadır. Sigaradan dolayı meydana gelen sarılıklar ayrıca özgüveni etkilemektedir. Karbonat, oje ve sigaradan dolayı oluşan sarılıklara karşı çok etkili ve doğal bir temizleyici maddedir. Oksijenle karıştırılıp uygulandığında daha sağlıklı sonuçlar almanız mümkündür. Tırnak temizliği ve bakımı yanında pedikür ve yüz parlatmak için de karbonat yaygın olarak kullanılan maddeler arasındadır.
 17. Sinüzit rahatsızlığı yaşıyorsanız bir çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atın. Bu suyu burnunuza çekin ve gelenleri ağzınızdan tükürün. Zamanla sinüzitin temizlendiğini fark edeceksiniz.
 18. Terleme ve ter kokularına karşı koku giderici olarak kullanılan deodorantların kullanımına gerek kalmadan, karbonatı sirke ile karıştırıp duştan çıktıktan sonra özellikle koltuk altlarınıza ovarak sürün ter kokusu oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 19. Karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azalttığı söyleyen uzmanlar vardır. Bir büyük bardak suya 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmek bir nebze olsun ülser ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
 20. Sindirimin kolaylaşmasına da yardım eder. Hazımsızlığı, gastriti ve mide ekşimesini giderir.
 21. Diş ve diş etleri için inanılmaz faydaları vardır. Daha fazla etkili olması için kabartma tozuna bir perçem tuz ekleyin ve bu karışımı 20-30 dakika boyunca karıştırın. Karışımı fazla yaparak daha sonra kullanmak için bir kap ile muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı parmağınızın ucunu ıslatarak dişlerinize ve diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Yalnız diş etlerinizin, dişlerinizin dış kısmına değil aynı zamanda alt ve üst dişe ve diş etlerinizin iç ve dış kısmına uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda dişlerinizin temizlenmesine ve parlamasına da yardımcı olacaktır. Fakat daha fazla parlaklık elde etmek için fazla uygulama ve kullanımdan kaçınmalısınız. Bu uygulamayı yaptıktan 15-20 dakika sonra ağzınızı gargara yaparak temizleyebilirsiniz. Bu uygulama sadece diş ve diş etlerinizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda ağzınızda bulunan zararlı bakterileri de yok eder. Bakterileri yok etmede inanılmaz faydalı sonuçlar alabilirsiniz.
 22. Karbonatın dişleri beyazlatıcı özelliği olduğu genelde bilinen bir şeydir. Sağlıklı ve beyaz dişlerin sahibi olmak istiyorsanız düzenli olarak karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için 1-2 tane çileği ezerek karbonata katabilir ve dişlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu karışımı dişlerin üzerine yaydıktan sonra 5-7 dakika beklemelisiniz. 7 dakika sonra karışımı çıkarmadan dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Bu uygulama dişlerinizin sağlığına ve beyazlığına fayda sağlar ama kesinlikle aşırı kullanımdan kaçının. Karışımı aşırı şekilde kullanmanız diş minelerinize zarar verebilir. Bu yüzden haftada bir veya iki haftada bir kez uygulamaya çalışmalısınız.
 23. Böcek ısırıklarına karşı karbonat ve su ile yapılan bir karışım ile böcek ısırmaları sonucu ciltte meydana gelen yaralara sürülür. Bunun yanında böceğin ısırdığı yere toz halinde de uygulayabilirsiniz. Karbonat ayrıca ciltte meydana gelen bazı kaşıntılara da şifa olmaktadır. Kaşıntılı bölgelere toz veya su ile karıştırılarak uygulandığında sorunu ortadan kaldırabilir.
 24. Güneş yanığının tedavisinde karbonatın çok faydası vardır. Bunun için duş alacağınız suya bir fincan kabartma tozu ekleyerek banyo yapmanız sorunu azaltır. Bunun yanında bir miktar suya kabartma tozu katarak karışımı doğrudan güneş yanığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde güneş yanığından kaynaklanan sorunları çözmeniz mümkündür.
 25. Buzdolabındaki kötü kokulara karşı da oldukça etkilidir. Buzdolabını kötü kokulardan korumak için bir kaseye karbonat koyun. Buzdolabının bir köşesinde bekletin. Kötü kokuların zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
 26. Buzdolabı gibi elbise dolabındaki kötü kokulardan da kurtulmak istiyorsanız, elbise dolabına da aynı yöntemi uygulamanız mümkündür.
 27. Çöp kutusunun kokusundan bıktıysanız, onu da bu madde ile yıkayabilirsiniz. Çöp kovasındaki kötü kokuyu gidererek hijyen sağlayacaktır.
 28. Harika bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede temizlikte de kullanılabilir. Evde yerleri silerken, zemini temizlerken yada toz alırken, temizlik yaptığınız suyun içine bir miktar ekleyin. Bu sayede temizlediğiniz yüzeylerin parladığını ve daha iyi şekilde temizlendiğini fark edeceksiniz.
 29. Mutfak yada banyo lavabosu, küvet gibi yüzeylerde bu madde ile ovulabilir. Temizleme suyuna bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve bu su ile yüzeyleri silin. Yüzeylerin pırıl pırıl parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.
 30. Halı temizliğinde de etkilidir. Halıların ve yolluk, paspasların temizlenmesi, kötü kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Bu etkisi için halıya bir miktar serpin. Yarım saat kadar bekleyip halıyı süpürün. Halıdaki kötü kokudan ve bakterilerden eser kalmayacaktır.
 31. Tavalardaki veya tepsilerdeki lekeleri çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Leke olan tepsi yada tavayı bu madde ile ovarsanız lekelerin kolayca çıktığını fark edeceksiniz.
 32. Lavabo tıkandıysa yine çözüm karbonattır. Tıkanan lavaboya 1 çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirke dökün. Son olarak da 1,5-2 litre sıcak suyu lavaboya boşaltın. Lavabo açılacak ve tertemiz olacaktır.
 33. Paslanan eşyalarda karbonatla ovulursa, paslanmaktan kurtulur.
 34. Hamur kabartmak için, kek ve ekmek yapımında kullanılır.

Fazla karbonat tüketmenin zararları:

Halk arasında “karbonat” olarak adlandırılan “sodyum bikarbonat” etkili bir kimyasal maddedir bu yüzden bu yazıda ele aldığımız kullanım şekillerini uygularken bu özelliğini unutmayın. Karbonatın normal miktarlarda tüketilmesi durumunda yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi pek çok fayda vardır. Karbonat, makul ölçülerde, az miktarda tüketilmelidir. Düzenli kullanımında, asit düzeyini azaltıp kanın doğal pH seviyesini dengelemek yoluyla vücudun genel işleyişini desteklediği görülmüştür. Karbonatı suda çözmek, dünya genelindeki en eski ve en çok kullanılan tedavilerden biridir. Ancak her besinde olduğu gibi karbonatın da fazla tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkilerin başında diş için kullanılan zararı gelmektedir. Bu kullanımın aşırı miktarlarda kullanılması diş minelerine zarar verecektir. Yine aynı şekilde düşük dozajlarda akne ve sivilceler için de kullanılmalıdır. Fazla kullanılması cildinizin tahriş olmasına sebebiyet verir. Ayrıca kalp ve mide rahatsızlıklarına sebep olmaması için su ile karıştırılarak içilmesi genelde tüketilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Karbonatı riske girmeden beslenme düzeninize eklemek için aşağıdaki öneriyi aklınızda tutmanız gerekir. Bazı kişilerde olabilecek karbonata karşı alerji durumlarında kullanımının derhal bırakılması ve hemen bir doktora danışılması gerekir. İlaç kullanın ya da kullanmayın, eğer suda çözülmüş karbonat içiyorsanız bunu her doktora gittiğinizde belirtmeniz gerekir. Böylece tüketim kriterleri doktorunuz tarafından belirlenmiş olur.

Karbonatlı su nasıl yapılır:

GÜNLÜK DOZ:
Yarım çay kaşığı karbonat (3 gr)
1 bardak su (200 mL)

İki malzemeyi karıştırın ve öğlen ya da akşam ana öğünden hemen sonra için.