Kanseri önlemeye yardımcı 5 gıda

paylasmag.com - haber magazin paylaşım sitesi

1. Çiğ domates yemeyin, domates pişmiş yenmeli
Çiğ domates yenilmemeli, pişmiş ile arasında fayda farkı çok büyük. Yakın zamanda yayınlanan Harvard araştırmasına göre, düzenli olarak pişmiş domates yiyen insanlarda prostat kanseri ihtimalinde % 50’ye varan bir azalma, diğer kanser türlerinde de %20 – %50 arasında oranlarda azalma var. Domateslerin anjiyogenezi önlemede inanılmaz derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu meyvelerin bu kadar etkili olmasının nedeni, güçlü anti-anjiyojenik özelliklere sahip likopen adı verilen yüksek miktarda bir madde içermesidir.

Uzmanlar, likopenin vücudumuzun sindirim sisteminden kolaylıkla dağıldığını, vücudumuzun yağında bozunması nedeniyle açıklar. Buna ek olarak, likopen konsantrasyonu daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında artar. Bu kanser gelişimini durdurmak söz konusu olduğunda pişmiş domates çok etkilidir.

2. Sıcak su ve yeşil çay
Aşırı sıcak olmamak şartıyla sıcak su, bitki çayları ve yeşil çayın günlük alacağınız tüm suyu kapsamalı. Özellikle yemeklerden hemen sonra sıcak su (veya bitkisel çay) içilmeli. Kısaca, soğuk, oda sıcaklığında su veya diğer içecekler, kesnilikle içilmemeli. Süt ve gazlı içecekler en içilmemesi gerekenleri. Not: Ülkemizde çay ve çorba aşırı sıcak içildiğinden dünyadaki en çok yemek borusu kanseri oranına sahibiz. Yukarıda bahsedilen sıcak su kesinlikle kaynar sıcak olmamalı, oda sıcaklığıyla sıcak arası bir sıcaklıkta bilimsel değeri 60 C sıcaklık civarında olmalı.

3. Zerdeçal
Bu kök bitki tozunun çeşitli sağlık yararları vardır, iyi yağ azaltma etkinliği ile bilinir, ama en önemli faydası kansere karşı koruyucu bir önlem olarak kullanılmasıdır. Özellikle geceleri bir kase organik yoğurdun üzerine bir yemek kaşığı zerdeçal tozu dökerek yoğurdunuzu yediğinizde çok faydalı olacaktır.

4. Dondurulmuş limon
Limonlarınızı tüm olarak beyaz sirkeyle karıştırılmış suda yarım saat beklettikten sonra iyice yıkayın ve durulayın. Bu limonları difrizinize koyun ve akşamları yarım limonu tüm olarak kabuğu ve donmuş içiyle birlikte rendeleyin. Bu yarım limon rendesini bir kase organik yoğurdun üzerine dökerek yoğurdunuzu yediğinizde kanser önleyici çok faydalı bir gıdanız daha olacaktır.

5. Yabanmersini ve ahududu
Yaban mersini ve ahududu, özellikle yumurtalık kanseri söz konusu olduğunda anti-kanser yetenekleri ile tanınan bitkilerdir. Fitokimyasallar, kanser önleme için mükemmel olduğu kanıtlanmış nedenidir. Ayrıca, yaban mersini ve ahududu, oksifatif stres ve anjiyogenez üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olduğu da bilinir.

6. Bitter Çikolata
Birçok kişi için inanılmaz derecede lezzetli olan bu gıda sağlık için son derece faydalıdır. Sadece kalp ve psikoloji için değil, kanser önleme amacıyla da çok uygundur.

UNUTMAYIN, EN FAYDALI EN ZARARSIZ BİR GIDA BİLE AŞIRI TÜKETİLDİĞİNDE MİDENİZİ VE VÜCUT DENGENİZİ BOZABİLİR, HERŞEYİ KARARINDA YEMEK FAYDA VERİR