Isle of Man hakkında başka yerde bulamayacağınız bilgiler

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

1- Isle of Man’ın ismi aslında Isle of Manx’dir (sonrasında Mann, daha sonrasında da Man) dolayısıyla Türkçe’ye çevirirsek: Mann Adası şeklinde çevrilir. Man yıllar sonra Mann’in dönüşmüş şeklidir ve adam anlamına gelen man ile alakası yoktur.

2- İngiltere’nin Fransa kıyılarına yakın Jersey ve Guernsey adaları gibi offshore bankacılık ve vergiden kaçma cennetidir.

3- Britanya adası ile İrlanda adası arasında İrlanda Denizi’nde bulunan bu ada Liverpool’un kuzeybatısında bulunur ve feribotlarla, küçük uçaklarla ulaşım sağlanır.

4- İngiltere’nin asıl ismi Birleşik Krallık’tır (United Kingdom). Bu birleşik krallıklardan biri olmayan ada aslında bir Lordluktur ve Birleşik Krallık’a resmen ait değildir. Dolayısıyla resmen Avrupa Birliği sınırları içinde de değildir. Bu özerk özelliğinin bazı kanun açıklarından yararlanmak isteyenler, vergi kaçıranlar için birçok faydası vardır. Birleşik Krallık’a ait olmamakla birlikte direk İngiliz Kraliçesi’ne aittir. Mann Lordu 16ncı yüzyılda adayı Kraliçe’ye satmıştır, silahla ele geçirilmemiş, Kraliçe’nin parayla satın aldığı ve aynı zamanda Mann Lordu ünvanına da sahip olduğu bir toprak parçasıdır.

5- Dünyanın süregelen en eski parlamentosu Isle of Man parlamentosudur, 979 yılından beri kesintisiz çalışan meclisi vardır. Bazı ülkeler en eski parlamento bizde diye iddialarda bulunsalar da onların iddiaları gerçeği yansıtmaz. Örneğin, İzlanda parlamentosu 930 yılında kurulmuş olmasına rağmen 1800-1845 yılları arasında lağvedilmişti. San Marino 301 yılından beri parlamentomuz var diye iddia etse de yasaları kendileri değil ülkeyi ele geçirmiş ülke yapmıştır, yasa yapıcı olarak çalışamamıştır.

6- Orijini Isle of Man olan kedi türü Manx kedisinin kuyruğu yoktur, uzun bacakları ve yuvarlak bir kafası olan ilginç bir kedi türüdür. Ayrıca adaya özgü Manx koyununun koçları bazen 4 hatta bazen 6 boynuzlu olabilir.

7- Dünyanın en prestijli motor yarışları bu adada yapılır. Isle of Man parlamentosunun çıkardığı yasaya göre her yıl yapılan yarışların olduğu günler adadaki tüm yollar kamu trafiğine kapatılır ve sadece motor yarışlarına tahsis edilir.

8- Ünlü pop müzik grubu olan Bee Gees‘i herkes Avustralyalı olarak bilir. Oysa Maurice, Robin and Barry kardeşler Isle of Man’de doğmuş Mann’lı İngilizlerdir, Avustralya’ya sonradan göç etmişlerdir.

9- Bayrağındaki 3 bacak yani triskelion eski paganist dönemden kalma bir semboldür.

10- Adanın geçen yüzyılda kaybolmuş dili Manx diliydi ve İrlanda ve Galler dillerinin bir türevi bir dildi.

11- Nüfusu 85.000 civarındadır, yüzölçümü hemen hemen Rodos adası kadardır.