İçerik pazarlama nedir, neden ihtiyacınız var?

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlamasına değinmeden önce içerik nedir bu sorunun cevabını vermek daha doğru olur. İçerik: bir yazı içerisinde anlatılmak istenilen fikir, duygu, düşünce gibi ifadelerin bütünüdür. Dijital ortamda sosyal medya araçları ile kaynaktan son alıcıya iletilen görsel ve işitsel olarak verilen mesajlardır.

İçerik pazarlama, temelinde Google‘da reklam amacı taşıyarak oluşturulan yapılardır. Ancak uygulama kısmında reklam imajı taşımayan en iyi dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. İçerik pazarlama, müşterilerinizle yüksek kalite içeriklerle bağlantı kuran bir işlemdir. Sizin için içerik pazarlama yöntemi bir sermaye olarak değerlendirilebilir.

Yaptığınız her içerik pazarlama için bir yatırımdır.

İçerik pazarlama, marka, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen potansiyel hedef kitleye, ilgi alanları çerçevesinde bilgi verici, ilgi çekici olarak içerik sunmaktır. Sunduğunuz içeriklerin gelir sağlayıcı olmasına fakat bunun kullanıcı kitlesinde bir sorun oluşturulmaması en önemli konudur. Bu nedenle içerik pazarlaması kısaca; reklam ile müşteri aramak değil, müşterinin aradığı reklamı onlara sunmanızdır.

En iyi içerik pazarlaması reklam içermeyen içeriklerle oluşturulur.

Hedeflenen kitleyi etkilemek, etkileşim kurmak ve kar edilebilir müşteri aksiyonu elde etmek adına geçerli, değeri olan, ve sürekli içerik üretimi ve dağıtımına odaklanan pazarlama yaklaşımına verilen addır. Bir diğer tanımıyla; markaların internetteki hedef kitlelerini etkilemek ve satın alma kararlarını değiştirmek adına yaptıkları samimi bir pazarlama metodudur.

Yani basit bir anlatımla, o kadar etkileyici bir içerik hazırlayacaksınız ki, insanlar çok etkilenecek, hazırladığınız içeriği sosyal medyada paylaşacak ve sayfanız arama motorlarında üst sıralarda (SEO) yerini alacak.

Dikkat edilmesi gereken nokta, hedef kitleyi ürün, hizmet ve marka hakkında bilgilendirerek satın alma isteklerini doğal yöntemlerle oluşturmak için yönlendirme sağlanır. İçerik pazarlaması içerisinde bloglar, e-kitap, e-dergi, e-mail, video, online etkinlikler, online haber bültenleri ve forumlar bulunur. İşletmeler bu içerik pazarlama türlerini kullanarak müşterilerin hayatlarına dokunurlar. İçerik pazarlama, müşteri hedeflerini gerçekleştirmek için tüm strateji ve teknikleri kalıcı, istikrarlı olarak çözümler sunan, pazarlamanın en önemli parçası olarak söyleyebildiğimiz, müşterilere bir katma değer sağlayan yöntemdir.

İçerik pazarlamasını güçlü kılan birkaç önemli nokta vardır. En önemli nokta, içeriğin karşı tarafta bir duygu yaratabilmesidir. Bu duygu; güldür­mek, şaşırtmak veya ilgisini çeken bir konuda bilmediği bir noktaya parmak basmak gibi çeşitli öğeler ile oluştu­rulabilir. İçerik pazarlamasında kaçınıl­ması gereken en büyük nokta ise satış amacı gütmemektir. Satış odaklı bir çalışma içerik pazarlamasının amacın­dan saptıracaktır. Her zaman son kul­lanıcıyı göz önünde bulundurmak da başka bir püf noktadır. İçerik en başta kullanıcının ilgisini çekmelidir. Bunun yanı sıra içeriğiniz kullanıcıda yorum yapma veya paylaşma gibi kendinden de bir şeyler katma isteği de uyandı­rıyorsa, içerik pazarlaması amacına ulaşmış demektir.

İçerik pazarlaması diğer pazarlama kanallarını destekleyici katkılar da sağlıyor. Sosyal medya pazarlaması için ek içerikler oluşmasını temin ettiği gibi SEO çalışmalarına doğal iç linkler oluşturarak katkıda bulunuyor. Üstelik sitenizin kaliteli içeriklerle arama motorlarında daha fazla görüntülenmesini de sağlıyor. Hatta pek çok firmanın SEO çalışmalarının içerik pazarlaması stratejilerine bağlı olarak yürütülmesi gerektiğini dahi söyleyebiliriz.

İçerik marka ile ilgili değil müş­teri ile ilgilidir.

İyi bir içerikte olması gereken temel özellikler nelerdir?

 • Her şeyden önce özgün olması gerekiyor.
 • Paylaşılabilir olması gerekiyor. Yani pozitif, çekici, faydalı ve etkili olması gerekiyor.
 • Hedefe yönelik olması gerekiyor. Yani dolaylı anlatımlarla müşterinin kafasını karıştırmaması gerekiyor.
 • Dil bilgisi kurallarına dikkat ediilmesi ve yazım hatalarına düşülmemesi gerekiyor.
 • Anlaşılabilir olması gerekiyor.
 • İzlenebilir olması gerekiyor.
 • Hedef kitle baz alınırken diğer insanların tepkilerinin de kayda değer görülmesi gerekiyor.
 • Geri dönüşü beslemesi gerekiyor.

Dijital içerik çeşitleri:

Fotoğraf, GIF, video, infografik ve pek çok görsel içerik; hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz internet dünyasına hâkim konumda! Başarılı bir içerik pazarlamanın yolu ve dijital eğilimler, günümüzde neredeyse tamamen görsellikten geçiyor. Daha kolay algılanması ile görsel pazarlama, marka içeriğinin öne çıkmasına imkân sağlarken sosyal medya kanallarında beğeni toplayan içerikler için en çok kullanılan yöntemler arasında!

İçerikle pazarlamanın avantajları:

 • Yapılan araştırmalara göre İçerik Pazarlama’nın satışları ciddi bir oranda arttırdığı gözler önüne
  seriliyor.
 • İçerik Pazarlama’nın bir diğer avantajı ise alışagelmiş pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha az
  maliyetli olması bu da firmaları yeni içerikler üretme konusunda cesaretlendiriyor.
 • İçerik Pazarlama’nın belki de en önemli avantajı, hedef kitleyle oluşturulan bağda ortaya çıkıyor.
 • İçerik pazarlama stratejileri uygulayan firmalar hedef kitleleriyle organik bir bağ kuruyor. Hedef
  kitlenin dikkatini üzerine çeken firmalar yaptıkları içerik pazarlamasını sadakat olarak geri alıyor.

İçerik pazarlaması nasıl yapılır?

Hedef kitlenizi belirleyin. Şirketinizin vizyonuna yönelik olarak hedeflerinize karar verin. Hedef kitle araştırması yapın ve onları tanıyın. Onların nelerle ilgilendiğine, neleri sevdiğine, değer verdikleri olgulara kadar en ince detayına kadar öğrenin. Bu markanız ve hedef kitlenizle bir bağ kurmak için önemlidir.

İçeriklerinizi belirleyin. Hedef kitlenize hangi tür içeriklerle ve hangi konuları ele alarak ulaşacaksınız. Bunun cevabını belirleyin. Paylaştığınız içeriklerin zamanlaması nasıl olmalı? Detaylı olarak bir plan oluşturun ve bu doğrultuda ilerleyin. İçerikleriniz net, samimi, anlaşılır, çözüm odaklı ve dikkat çekici olmasına dikkat edin. Müşterilerinize içerikleriniz ile güven verebilmelisiniz. İçeriklerinizi belirli periyodlarla yayınlayın fakat müşterilerinizi sıkmamaya da özen gösterin.

Sosyal medyanın sağladığı fırsatlardan yararlanın. Sosyal medya, içeriklerinizi tanıtmanız için bulunmaz bir mecradır. Hazırladığınız içerikleri bir blog ya da sosyal medyada yayınlamanız reklamınız için yeterli değildir. Hedef kitlenizle bir bağ kurmak ve markanızın saygınlık ve güvenilirliğinin artması için içerik pazarlaması stratejilerinizi Sosyal Medya Kanalları ile konumlandırarak reklam yapın.

İçerik stratejileri ile markalar, dijital dünyada en hızlı büyüme oranına ulaşırlar. Günümüzde en iyi içerik pazarlama stratejisi, müşteri iç görülerini ele alarak oluşturulan, hedef kitleyi bilgilendirirken markalara daha fazla veri sağlayan içerik döngüsü influencer pazarlamadır. Bu içerik pazarlama stratejisi sayesinde marka konumlanmasının hızlı şekilde yapılması, ürünlerin güvenilir ve satın alınabilir olarak en iyi şekilde yerleştirilmesi sağlanır. Influencer pazarlama, yatırım gelirlerini hızlı bir şekilde arttıran yeni bir dijital pazarlama kanallarından biridir. Odak noktası ise müşterilerin satın alma davranışlarıdır. Bu pazarlama yöntemi ile kitleleri peşinden sürükleyen ve hedef kitlenin de sürece dahil edildiği etkin içerik pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

En çok kullanılan içerik pazarlama yöntemleri ve kullanım oranları:

 • Sosyal Medya İçerikleri (%93)
 • Bloglar (%81)
 • E-Bültenler (%81)
 • Organizasyonlar (%81)
 • Makaleler (%81)
 • Videolar (%79)
 • Fotoğraflar (%76)
 • Web Seminerleri (%66)
 • Sunumlar (%65)

İçerik pazarlamanın size faydası ne olur?

İçerik pazarlaması, marka ya da işletmenizin bulunabilmesi ve erişilebilir olmasını sağlamak ve farkındalık yaratmak için en doğal yoldur. Bu pazarlama yöntemi ile müşterilerinizi, ürün ve hizmetlerinizden haberdar edersiniz ve farkındalık yaratırsınız. Fakat bu yeterli midir? İçerik pazarlamasının başka bir amacı daha bulunmaktadır. Bu amaç, marka ya da işletmenizin tercih edilebilir bir konuma ulaşmasını sağlamaktır. Güvenilir ve tam kararında içerik oluşturarak, doğru zaman ve platformda yer alan itibarlı bir bilgi kaynağı haline gelmek, sizi rakipleriniz karşısında üst konuma taşımanın yanı sıra, aranan ve tercih edilen bir marka konumuna ulaşmanızı sağlar.

İçerik pazarlaması, dijital pazarlama ve iletişim işbirliği halinde yürütüldüğünde, mevcut ve potansiyel müşterileriniz düşük maliyetlerle, doğal ve samimi bir etkileşim kurmanın en önemli parçası olarak geniş bir zaman aralığında strateji gerektiren bir yatırımdır.

Farkındalık yaratırsınız. İçerik pazarlamasının öncelikli amacı işletmenizin, ürünlerinizin, hizmetleriniz ve markanızın farkındalığı yaratmaktır.

Tercih edilebilir bir konuma ulaşırsınız. Potansiyel müşterileriniz tarafından daha çok tercih edilir konuma ulaşırsınız.

Düşük maliyetlerle müşteri kazanırsınız. Sosyal medyada, Web Sitelerinde ilgi çekebilecek içerikler paylaşarak, potansiyel müşterilere erişim maliyetiniz azalır.

Sadakat sağlarsınız. Kaliteli ve tutarlı içerikler hazırladığınızda, müşterilerle olan etkileşiminiz artar ve müşteri sadakatini kazanırsınız.

Sosyal medya, içeriklerinizi tanıtmanız için bulunmaz bir mecradır.

Güçlü içerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

1. Erişilebilirlik

Kullanıcılar içeriğinize erişebiliyor mu? Eğer içerik pazarlama stratejinizin çalışmasını istiyorsanız, SEO uyumlu makale oluşturduğunuzdan emin olmalısınız? Nasıl mı?
Başlık ve Meta Etiketleri: İçeriğinizin temel anahtar kelimelerini, başlık ve meta etiketlerinde mutlaka geçirmelisiniz.
Anahtar Kelime Oranı: Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde makul oranda kullanmalısınız. Ne aşırıya kaçın ne de az kullanın.
H Etiketleri: İçeriklerinizde H etiketlerine yer veriyor musunuz? Mümkünse H1 etiketinde anahtar kelime kullanmanızda fayda var.
Site İçi Linkleme: İçeriklerinizden diğer sayfalarınıza link çıkışı yapıyor musunuz? Ziyaretçilerinizi çok iyi yönlendirmelisiniz.
Görsel Alt Etiketi: İçeriklerinizdeki görsellerde, alt etiketi kullanıyor musunuz? Görsel alt etiketlerinde mutlaka anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz.

2. Okunabilirlik

Ziyaretçileriniz içeriklerinize ulaştıktan sonra onları rahatlıkla okuyabiliyorlar mı?
Mobil Uyumluluk: Web siteniz responsive mi? Yani kullanıcılar, web sitenize akıllı telefonlardan girdikleri zaman, içeriklerinizi rahatlıkla okuyabiliyorlar mı? Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
Yazı Tipi: İçeriklerinizde kullandığınız yazı tiplerini çok dikkatli seçmelisiniz. Gözü yoran ve rahat okunamayan yazı tipleri, ziyaretçilerin içeriğinizi okumadan çıkmasına neden olacaktır.
Paragraf Yapısı: Bitmek tükenmek bilmeyen paragraflar ile kimseyi sıkmak istemezsiniz. Paragraflarınızı maksimum 3-4 satırda tutmaya dikkat etmelisiniz.
Hiyerarşi: Sayfanızı ters bir piramit gibi düşünmelisiniz. İçerikleriniz genelden detaya doğru akmalıdır. Sayfa hiyerarşisine önem vermelisiniz.

3. Anlaşılabilirlik

İçerik pazarlama çalışmasının sunulacağı hedef kitle, anlatmak istediğinizi anlayabilmelidir.
Hedef Kitle: İçerikleriniz ile hedef kitlenizin bilgi ve donanımı mutlaka uyuşmalıdır. Yani içeriklerinizi kimse anlayamıyorsa veya seçtiğiniz konu için içeriğiniz çok basit kalıyorsa, bir şeyler yanlış gidiyor demektir.
Doğru İçerik Türü: İçeriklerinizde doğru içerik yöntemini kullanıyor musunuz? Son yılların popüler medya araçlarından, infografik ve animasyonlar, oluşturulan içeriği önemli oranda güçlendirmektedir.
Akıcılık: İçeriklerinizde samimi ve akıcı bir dil kullanmanız, ziyaretçileriniz ile harika bir uyum sağlamanızı sağlayacaktır.
Sonuç: Oluşturduğunuz içerikler mutlaka bir sonuca varmalıdır. Havada kalan içerikler, ziyaretçilerinizi oldukça rahatsız edecektir.

4. Eyleme geçirilebilirlik

İçeriğinizi inceleyen bir ziyaretçiden talepleriniz oluyor mu?
Call to action: İçeriklerinizde “call to action” olarak bilinen ifadelere yer veriyor musunuz? Örnek: Hemen indir, hemen incele, mesaj at, iletişime geç vs…
Yorum: Kullanıcıların içeriklerinize yorum yazmasına izin vermelisiniz. Yorumlar, kullanıcı bağlılığını arttıracağı gibi içerik pazarlama stratejinizi başarıya götürecektir.
Paylaş: İçeriklerinizde mutlaka Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest gibi paylaşım butonları kullanmalısınız.
Özet: İçeriklerinizde ziyaretçilerinizin ne yapması gerektiğini bir yerlerde özetlemesiniz.

5. Paylaşılabilirlik

Ziyaretçileriniz içeriklerinizi paylaşıyor mu?
Sebep: Kullanıcılarınıza içeriğinizi paylaşmaları için sebep sunmalısınız. Yani neden bir ziyaretçi sizin içeriğinizi durup dururken paylaşsın ki?
Kolaylık: Sayfanızı inceleyenler içeriklerinizi rahatlıkla paylaşabiliyorlar mı? Sitenizin sosyal medya paylaşımlarını kolaylaştıran, yazılımsal çözümler üretmelisiniz.
Hashtags: Twitlerinize hastag ekleyerek, alakalı kitlelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Kısmi Paylaşım: Yazılarınızın belirli kısımlarına ekleyeceğiniz paylaşım eklentileriyle, içeriğinizde yer alan birkaç satırın bile paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımızı uyguladığınız taktirde, içerik pazarlama konusunda çok önemli bir çalışma yapmış ve satışlarınız da bu çalışmalardan gerekli desteği almış olacak. Eğer yukarıda anlatılanlar kafanızı karıştırdıysa, iyi bir içerik ajansı ile de anlaşabilirsiniz. Örneğin: creatörk Dijital Medya Hizmetleri