Hareket halinde güneş panelli konser salonu

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

Uluslararası mimarinin Pritzker Ödülü sahibi tasarımcı şirketi Japon Shigeru Ban ve şirketin Paris’deki ofisinde çalışan Fransız yerel mimar Jean de Gastines ile işbirliği yaparak mükemmel mimarisi ve enerji tasarruflu teknolojik yeniliklerle bu muhteşem binanın yapımına imza attı. Binanın ismi La Seine Musicale, konser salonu, sergi, kongre salonları, kayıt stüdyoları, müzik okulu, prova salonlarından oluşmuş, müziğe adanmış çok amaçlı bir bina.

La Seine Musicale, Paris’in ortasından geçen Seine nehrinin üzerinde, başkentin batı banliyölerinde Boulogne-Billancourt ve Sèvres semtleri (ünlü Sevr antlaşmasının yapıldığı semt) arasındaki küçük Seguin Adası‘nda (Ile Seguin). Adada bir gemiyi anımsatan mekanın kalbi, konser, müzikal ve bale gibi etkinlikler için 6.000 kişilik bir salon olan Grand Seine salonudur. Insula Orkestrası’nın ev sahipliği yaptığı ve amplifikasyon gerektirmeyen klasik konserler için bir mekan olarak tasarlanan 1150 kişilik daha küçük bir performans alanı da mevcut.

Binanın asıl önemli özelliği, enerji kullanım verimliliğini artırmaya yardımcı olan 45 metrelik yüksek yelken şekilli güneş panelleri. Bu güneş panelleri yumurta şekilli binanın bir kesitini kavrayacak şekilde ve hareket halinde bir yapıda. Güneş o an tam olarak hangi taraftan geliyorsa o tarafa otomatik sensörleri vasıtasıyla dönüyor ve güneş ışınlarını olabildiğince alıp elektriğe dönüştürüyor.