Haftada en az 3 kez seks yapmak senin için faydalı. Neden mi?

Bilim insanları son yıllarda seks yapmanın sağlığa faydaları konusunda eskisinden daha fazla önem vermeye başladılar.
Seks yapmanın bebek yapma faydası yanında başka faydaları konusunda araştırmalar yapıyorlar ve bu araştırmalara göre:
Sebep ne olursa olsun, sıklıkla seks yapıyorsanız, bazı faydalar görmeniz muhtemeldir. Sadece zihinsel sağlığınız için iyi olmakla kalmaz, genel sağlığınız üzerinde de muhtemelen olumlu bir etkisi olacaktır.

Sağlığınız için seks yapmanız gerektiğini belirten 16 neden:

1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
Haftada en az 3 kere seks yapan kişilerin hastalıklarla savaşmak için hayati önem taşıyan belirli bir antikorun daha yüksek seviyelerine sahip olduğu bulundu. Haftada 1 kez seks yapanlara göre antikor seviyeleri %25 daha yüksek, hiç seks yapmayanlara göre ise %50 daha yüksekti.

2. Seks kadınlarda adet ağrılarını azaltır, adeti düzene sokar
Seks genital ve pelvik taban alanındaki kas tonunu güçlendirir. Bu kas tonundaki güçlenme ve seksin ağrı giderici bileşenleri, kramplar gibi adet öncesi semptomları azaltır.

3. Hafızayı güçlendirir (aynı bilgisayarlardaki gibi belleği yükseltmeye yardımcı olur)
Seks, bu yılın başlarında yapılan bir araştırmaya göre, kısa süreli hafıza testlerinde insanların hafıza performansını artırabilir. Bazı araştırmacılar, seksin hafıza ile ilgili beyin bölgelerinde beyin hücresi büyümesini artırdığı, dopamin ve oksitosinle beyin hücrelerini doldurduğu sonucuna vardı. Dopamin ve oksitosinin beyin için ne kadar faydalı olduğunu artık tıpla ilgilenmeyenler de biliyor.

4. Sizi endokrinolojik olarak daha sağlıklı yapar
Psychoneuroendocrinology’de yayınlanan bir çalışmada , daha fazla cinsel yakınlık, daha uzun telomerlerle (kromozomları zarar görmekten koruyan bir bölüm) bağlantılıydı.

5. Kaygıyı (anksiyete) azaltmaya yardımcı olur
Beyin anksiyete bozukluklarına bağlı alanı – kan akışı seks sırasında amigdalaya düşer . Amigdalaya akan çok fazla kan anksiyete bozukluğu veya diğer zihinsel sağlık problemleri geliştirme şansını arttırır, bu nedenle seks bu riski azaltmanın bir yolu olur.

6. Seks ağrıyı hafifleten kimyasalları çoğaltır
Endorfinler vücudun doğal ağrı kesicisidir. Seks sırasında, endorfinler vücuda ve beyne taşar, rahatsızlıkları giderir. Bazı insanlar için baş ağrısı ve bazı başka ağrıları azaltır. Bu, endorfin veya nörotransmitter serotonin salınımından kaynaklanır.

7. Seks yüksek tansiyonu olanlar için faydalıdır, kan basıncını düşürür
Seks yapmanın tansiyon düşürmesine ek olarak, sarılmanın bile tansiyona faydası kanıtlandı. Birbirlerini sık sık kucaklayan insanların yüksek tansiyonu düşüyor. Stresli bir şey yapmadan önce örneğin kamuya açık konuşma yapmadan önce hoşlandığınız kişinin ellerini 10 dakika tuttuktan sonra 20 saniye sıkı sarılmak, o konuşma öncesi stresinizi azaltacaktır.

8. Ülser riskini azaltır
Araştırmaya göre, “mutlu” bir evliliğin, erkeklerde kalp rahatsızlığı ve mide ülseri riskini azalttığı gösterilmiştir. 10.000 erkekten birinde yapılan bir çalışmada, “sevildiğini ve desteklendiğini” düşünenlerin kalp rahatsızlığı riski daha düşüktü. 8.000 kadın ve erkeğin bir başka çalışmasında, evde problem yaşayanların duodenum ülseri geliştirme şansı daha fazla olmuştur. Sevgi ve şefkat göstermenin tek yolu seks değil, ama kesinlikle temel iskeleti.

9. Seks kalori yakar, zayıflatır
Montreal Üniversitesi’nden bir çalışmada seks sırasında kaç kalori yaktıklarına bakıldı. 30 dakikalık bir seansta, erkekler ortalama 202 kaloriyi yakarken, kadınlar 138 yaktı.

10. Seks kalp için iyidir
NHS’ye göre , kalbi çalıştıran her şey sizin için iyi, seks de dahil. Ancak faydaları, ne kadar titiz yaptığınıza bağlıdır. Ortalama olarak, seks sırasındaki kalp atış hızı, hem kadın hem de erkek için merdivenden çıkmakla aynıdır, erkekte bu durum bazen merdivenden koşarak çıkmaya eşit olur. Tavsiye haftada yaklaşık 150 dakika boyunca orta derecede egzersiz yapmaktır. Bu da günde ortalama 21 dakika seks demektir.

11. Seks sizi mutlu eder
Kandaki nitrik oxid artışı ile vücudunuzun her yeri ısınır, kan akışı hızlanır, beyne fazlasıyla gider ve dopamin, epinephrine (adrenaline hormonu) artar ve hemen ardından oxytosin artışı stres hormonu kortizolu düşürür, sonraki dakikalarda da serotonin ve dehydroepiandrosterone (DHEA) hormonu artarak size mutluluk hissi verir, o his gerçektir çünkü beyin iyi beslenmiştir mutlu olmuştur.

12. Uykuyu iyileştirir
Seks egzersizdir, bu yüzden ondan sonra yorgun hissetmek normaldir. Oksitosin salınımı da ayrıca uykulu hissetmenize yardımcı olur. Orgazm, beynin prefrontal korteksindeki aktiviteyi azaltır, bu da iyi bir gece uykusu almak için gerçekten önemlidir.

13. Stresinizi azaltır
Beyninizin seks sırasında salıverdiği tüm iyi hissettiren kimyasalların yanı sıra kortizolde de bir düşüş olur. Araştırmalar, seksin insanların stresle en iyi şekilde başa çıkmalarına nasıl yardımcı olduğunu göstermiştir.

14. Prostat kanseri riskini azaltır
2004 yılında yayınlanan bir araştırma, haftada en az 3 kez veya sık sık boşalmanın prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Yaşları 40 ile 75 arasında değişen 50.000 erkekten, ayda 20 ya da daha az kere boşaldığını bildiren erkeklerin prostat kanseri olma olasılığı, ayda 21 ya da daha fazla kere boşalan erkeklerden 7 kat daha fazlaydı. Bir takip çalışması sonuçları benzer oranlarda tekrarladı.

15. Seks daha sağlıklı hissetmenizi sağlar
Seks kendinizi “iyi” hissetme duygunuzu artırır. Ki buhis başlı başına ilaç gibidir. 57-85 yaş arası 3000 kişilik bir araştırmaya göre, seks yapan insanlar genel sağlıklarının mükemmel olduğunu hissettiklerini söylediler, seyrek yapanlar ve yapmayanlar ise kötü hissettiklerini söylediler.

16. Seks erkekleri duygusal yapıyor, kadınına da hissettiriyor
Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi’nden yapılan araştırmalar, seksin erkeklerin duygularıyla daha fazla temasta olmalarını sağladığını ortaya koydu.