Gözlüklere ve ameliyatların çoğuna gerek kalmayacak

İsrail’deki Bar-Ilan Üniversitesi bilim insanları ve göz doktorları, “kobay hayvanların kornealarına yerleştirildiğinde” miyopiyi ve hipermetropiyi iyileştiren “nanodrop” damlalar icat ettiler ve patentini aldılar.

Enstitü direktörü Prof Dr David Smadja, kendisinin ve meslektaşlarının Bar-Ilan Üniversitesi Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Enstitüsündeki yeni bir çözüm geliştirdiğini ve miyop (uzağı iyi görememe), hipermetropi (yakını iyi görememe) ve diğer refrakter durumları olan hastaların oftalmolojik ve optometri tedavisini değiştireceklerini duyurdu. Çok odaklı lensleri olanlar da nanodrop damlayı kullanabilecek, böylece insanların çeşitli mesafelerden nesneyi görebilecek. Smadja, “Bu, refrakter problemleri düzeltmek için yeni bir konsept” dedi.

David Smadja, insanlarda görmeyi geliştirmek için klinik testin bu yıl içinde gerçekleştirilmesi durumunda, nanoparçacık çözümün gözlük ihtiyacını ortadan kaldıracağını söyledi.

Hastalar akıllı telefonlarında bir uygulama açacak, evlerinde göz kırılmalarını ölçecek, bir lazer kalıbı oluşturacak ve daha sonra gözlerinin kornea yüzeyi üzerine bir optik paternin “korneal olarak damgalanmasını” nano damlalar ile sağlayacaktır. Bu, buluş kobay hayvan gözlerinde zaten başarılı bir şekilde yapıldı. Sentetik nanopartiküller solüsyonu ile damlalar görme problemini düzeltiyor. Gözlüklerin yerine kullanılacak nano damlaların insanlar üzerindeki deneyleri 2019’da başlayacak ve başarıyla sonuçlanırsa büyük ihtimalle 2021’de satışa sunulacak.

Kaynak: jpost.com