Gayrimenkul sektörünün içindekiler ne görüyor, gerçek ne?

Gayrimenkul sektörü hakkında ne çok şey söyleniyor değil mi? Olumlu olumsuz hakkında en çok konuşulan sektör gayrimenkul sektörüdür desem yalancı çıkmam vallahi. Özellikle sektörün içindekiler hem sektöre yeni girecek olanlara hem de birbirlerine doğru yanlış pek çok şey söylüyorlar. Peki gerçek ne?

• Kurumsal marka çatısı altında çalışınca her şey değişir diyorlar
Evet bir marka çatısı altında çalışmak çok şey değiştirebilir. Tek bir koşulla: siz değişmek istiyorsanız… Kurumsal markalar size bir iş modeli sunup bunun eğitimlerini verirler. Uzun zamandır bu eğitimleri veren biri olarak söylüyorum, bu eğitimlere gelmeye razı olmaları için ne çok yöntem geliştirmek zorunda kalıyoruz bir bilseniz. “Eğitim şart” cümlesini herkes şarkı yapmış söylüyor ama iş eğitim için gereken zaman ve paraya gelince herkesin ya çok işi var ya da eğitime ihtiyacı yok! Eğitime gelenlerin de büyük bir kısmı, eğitim salonundan fotoğraf paylaşıp, eğitimde duyduğu bir kaç havalı cümleyi toplantılarda tekrar etmekten başka bir kazanç sağlamıyor. Tek başına marka, siz içini doldurana kadar boş bir kabuktan başka bir şey değil.

• Çok para kazandıklarını söylüyorlar
Gayrimenkul danışmanlarının çok az bir kısmı gerçekten hayatlarını değiştirecek miktarlarda bir kazanç elde edebiliyor. Geri kalan çok büyük bir çoğunluk -ki bu toplam danışman sayısının yüzde yetmişine falan denk düşer- maaşlı bir işte kazanacağından ancak biraz fazla kazanıyor. Her ay paylaşılan o ciro sıralaması listelerine hepiniz bir iki kere girmiş olabilirsiniz. Ama istikrarlı bir gelir yaratmak çok stratejik bir planlama ve emek istiyor.

• Ofis sahipleri gayrimenkul danışmanı bulamamaktan şikayet ediyor
Gerçekten de sektöre yeni danışman kazandırmak çok zor. Çünkü bu iş tartışmasız bir şekilde girişimcilik ruhu istiyor. Yıllarca maaşlı işlerde çalışan insanlara güvenli hayatlarından çıkıp risk almalarını söylüyor, bu riski almıyorlar diye kızıyorsunuz. Öncelikle iki şeyi çözmelisiniz. İnsan kaynakları eğitimi almadan işe alım süreci yönetmeye çalışıyorsunuz bu bir. İkincisi de işe alım yaptığınızı düşünüyorsunuz ? “Siz bizim iş ortağımızsınız” diye tekrar edip durduğunuz o cümle var ya, kilit bir cümle. Sevgili ofis sahipleri olarak hala görüşme yaptığınız kişilere gerçekte bir çeşit ortaklık teklif ettiğinizin farkında değilsiniz. Bu sektörde iki ayrı iş modeli var. Birincisi beraber çalışacağınız kişileri işe alır, bir süre maaş verir yetiştirirsiniz. Sonra ortaklık teklif edersiniz. Ortak olmak istemeyenler maaşla çalışmaya devam eder (Evet böyle bir model de var ve işliyor). İkincisinde iş ortaklarınızı seçer, onlara mentorluk eder, kurulmuş bir iş modeli içinde kendi gelişimleri için yardımcı olursunuz. Yani kendi ortaklarınızı bizzat kendiniz yetiştirirsiniz. Bu modelde “vay biz yetiştirdik, gittiler kendi ofislerini açtılar” diye şikayet etmemeniz gerekir. Sizin sunduğunuz ortaklık yeterince karlı değilse iş kurmaya cesaret etmiş bu insanlar tabii ki gidip daha karlı bir iş kuracaklardır. Bunda şaşıracak kızacak ne var? Yeterince karlı bir ortaklık inşaa etmelisiniz.

• Gayrimenkul danışmanları, ofis sahiplerinin kendilerini sömürmesinden şikayet ediyor
Bizim ülkemizde markaların sistemleri tercüme sistemler olarak kaldılar. Bir türlü yerel çözümler üretemedik. Markalar bu konuda çalışıyorlar inkar edemem ama daha ofisler orada değiller maalesef. Gerçeği söylemek gerekirse çok az ofis danışmanın ofise getirdiği hizmet bedelinin yarısını hak edecek özelliğe sahip. Oysa sistem şöyle işlemeli. Bir ofiste işe başladığınızda size göz ardı edemeyeceğiniz bir iş modeli öğretilmeli ve bu iş modeli için gereken tüm hizmet, altyapı ve ekipman o ofiste bulunmalı. Ofise getirdiğiniz hizmet bedelinden ofise kalan pay o zaman bir ortak olarak, başta ofis sermayesine eklemediğiniz ortaklık payının taksitle ödenmiş hali olarak netleşir. O ofisin gerçek ortağı olursunuz. Ofis kazancı arttıkça ofise yatırım yapıldığını görmelisiniz bir de. Ofis zenginleştikçe sadece ofis sahibi zenginleşmekle kalmamalı yani. Ofisin fiziki koşulları ve alt yapısı sürekli gelişiyorsa doğru yerdesiniz.

Sektörün içindekilere çok mu acımasız davrandım? Dost acı söyler. Bu sektörün gelişmesi için emek veriyorum. Yazdıklarımı okuyan bir kişi bile “ne yapıyoruz biz” dese, bu konuda tartışıp gelişmek için çaba göstermeye başlasa mutlu olurum. Gayrimenkul danışmanlığını meslek olarak gören ve gelişmesi için çaba gösteren tüm danışmanlara ve markalara selam olsun.