Eyy gayrimenkul danışmanı… Kendine başka bir iş bul

Meslek hayatımın son on yılını, tutkusunun ne olduğunu hiç düşünmemiş ama gaza gelmiş, parasız ve başarısız, hayallerinin peşinden koştuğunu sanan, mutsuz, umutsuz insanları seyrederek geçirdim.

Gayrimenkul sektöründe hayatının merkezi yanlış yerde sallanıp duran yüzlerce danışman ve danışman adayı, acı içinde koşturup duruyorlar.

Kimse onlara “bu iş sana göre değil, gücünü sana çok daha uygun başka işler için harca” demiyor.

Farkındayım bu iş çok cazip. Bu işe talip olanlarda belli özellikler ya da diploma aranmıyor. Kazanılabilecek gelir kelimelerle tarif edilebilir gibi değil. Harcanan emek bu ülkede asgari ücretle çalışan birçok kişinin harcadığı emekten daha az. Haftanın 6 günü, günde 8 saat çalışıp ay sonunda 1.300 TL almakla tek işlemden 5.000 TL alma ihtimali kıyaslanamaz bile. Gelin görün ki gayrimenkul danışmanlığı, herkesin rahatlıkla gücünü ve becerisini değerlendirebileceği bir alan değil. Hatta pek çok kişi için kumar kadar tehlikeli. Sopanın ucunda sallanan havucu kovalayan ve o havucu hiç yakalayamayacak olan danışman sayısı çok yüksek. Kişisel gelişim kitaplarında ve gayrimenkul sektöründeki markaların eğitimlerinde sürekli pompalanan “tutkularının peşinden koşup kazanan insan modeli” siz olmayabilirsiniz.

Sorun kendinize… Neden gayrimenkul danışmanı olmak istediniz? Bağımsız çalışabilmek için mi? Yapabileceğinizi düşündüğünüz işlerden biri olduğu için mi? Tutkunuz gayrimenkul sektöründe başarılı olup yükselmek mi, yoksa fazla nitelik aranmayan bir işten para kazanmak mı? İkisi arasındaki o küçük fark bu işteki başarınızın temel taşlarını oluşturuyor.

Harika bir emlakçı olabilecek pek çok kişi inatla büyük markaların ofislerinde kendilerine hiç uymayan bir iş modeliyle çalışmakta inat ediyor. Ofis sahipleri de az ya da çok ciro sağlayan bu çalışanlardan vazgeçmek istemiyor. Oysa markalar altında yapılan gayrimenkul danışmanlığı, bir iş modelidir. Kuralları ve yaptırımları vardır. Olmalıdır.

Ödenen isim hakkı bedelleriyle bir marka adını kullanma hakkını değil, sağlam kurulmuş bir sistemi satın alırsınız. Oysa pek çok markalı ofis, işlerini bildikleri gibi yapıyor. Tabelalarında “falan emlak” yerine bilinen bir marka yazıyor olmasının havasını atıyor sadece. Merkezdeki eğitimlere katıldıktan sonraki bir iki hafta, iş modelini bir heves yürütmeye çalışıyorlar. Bu iş modeli kendi bildikleri yoldan daha yavaş işlediği için bir süre sonra alıştıkları yoldan devam ediyorlar. Sektör marka tabelası taşıyan ama karadüzen çalışan ofis ve danışmandan geçilmiyor.

Bir gayrimenkul danışmanı yetiştirmek çok emek ve çaba isteyen bir süreçtir. Ofis sahiplerinin büyük bir kısmı tabelayı kapıya astıklarında ve çalışanlarına siz bizim çalışanımız değil iş ortağımızsınız dediklerinde sistem kendi kendine işlemeye başlayacak sanıyor. Markalar da ofis sahiplerini bu konuda fazla sıkıştırmadığı için gayrimenkul danışmanı kartı taşıyan ama bu niteliğe hiç sahip olmamış yığınla insanı sektör çiğneyip çiğneyip atıyor maalesef.

Gayrimenkul danışmanlığı gerçekten eşine az rastlanır güzellikte bir iştir. Ama herkese göre değildir.

Parlak renklerle yazılmış tabelaların, janjanlı ofislerin, hoplanıp zıplanan eğitimlerin, ödül törenlerinin cazibesine kapılmadan önce bu işin gerçek sürecini öğrenmek gerekir. Sistemi anlamış ve uygulamak için çaba göstermiş bir ofis bulun. Gerçekten istediğiniz iş bu mu? Yoksa sadece sonuçlarını mı istiyorsunuz? Sadece sonuçlarla ilgileniyorsanız ve gereken çabayı göstereceğinizden, bu katı kurallı iş modeline uyabileceğinizden şüpheniz varsa emlakçı olun lütfen.

Ya da hem aklınızı hem gücünüzü kullanabileceğiniz başka bir şeyin peşine düşün. Marangoz olun, aşçı olun, otobüs şoförü olun ama her ne olduysanız işinizi yaparken ıslık çalacak kadar rahat olun. Mutlu olun demiyorum bakın. Rahat ve kendinizden emin olun. Neden o işi yapıyorsunuz bunu iyice biliyor olun. Mutlu olmak için mi, az düşünmek için mi, çok para kazanmak için mi, az çalışmak için mi? Hayatınızı sürdürmek için yapıp duracağınız bu şey, hayatınızda doğru yerde durmuyorsa, hangi mesleği yaparsanız yapın, kendinizi sürekli bir huzursuzluk denizinde yüzerken bulursunuz. Hayatınızı değiştirebilecek olan bu işi gerçekten hayatınızı değiştirmek için yapmanız dileğiyle…