Elon Musk: Yüzyılımızın en büyük mucidi

paylasmag.com - Haber Magazin Paylaşım sitesi

Elon Musk, 1 günlük Türkiye ziyareti sırasında ve hemen sonrasında sosyal medyada toplam 5 paylaşımda bulundu (3 tweet, 2 instagram). Şimdiye kadar az ve öz paylaşımlarda bulunmasıyla bilinen, gittiği ülkelerde bazen hiç bazen 1 paylaşımda bulunan Musk’ın belki en kısa yurtdışı ziyaretinde 5 paylaşımda bulunması ve bu paylaşımların hepsinin Atatürk’ümüz hakkında olması ve kısacık ziyaretinde Ata’mızın kabrini ziyaret etmeye gitmesi (hatta bu kısa ziyareti özellikle 10 Kasım haftasına denk getirdiği söyleniyor) ne anlama geliyor diye sormamıza gerek bile bırakmıyor, aşikar. Musk’ın en önemli ve başarısının arkasındaki en belirleyici özelliği “çok okuması“. 46 yaşındaki bu deha, çocukluğundna beri her gün, günde 5 saat kitap okuyor. Öğrenmek için normal yetişkin insanlardan 50 kat daha fazla zaman harcıyor (haftada 85 saat). Dolayısıyla çocukluğunun geçtiği Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Atatürk’ü rol model almış lideri Mandela’nın ülkesinde Atatürk hakkında birçok kitap okuduğunu ve sonrasında da Ata’mız hakkında kitaplar okuduğunu belirtmesinden anlaşılıyor ki Musk Atatürk hayranı ünlü yazar Lord Kinross’un “Atatürk: The Rebirth of a Nation–Atatürk: Bir Ulusun Yeniden Doğuşu” kitabını okumuş ve Atatürk’ün “cesur, devrimci, yenilikçi, ilerici, kahramanca çalışma, üretme etiğinden” etkilenmiş ve esinlenmiş. Mazeret tanımayan, mücadeleci, tutkulu karakterinde etkisini bulmuştu. Sosyal medya iletilerinin altına yazdığı “3 kırık kaburga ve delik bir akciğerle yılmadı savaşmaya devam etti” paylaşımı çok anlamlıydı. Ve sonraki gün paylaştığı “Eğer bir gün benim kelimelerim bilime karşı olursa, siz beni değil bilimi seçin, bilimi dinleyin – Mustafa Kemal Atatürk” çok daha anlamlıydı. Jenerik laflarla geçiştirmedi. Az yazdı ama çok şey söyledi.

Elektrikli arabaları, uygun fiyatlı etkili roketleri, en hızlı kara ulaşımını dünyamıza kazandırmayı başaran ve geleceğin teknolojisini bizlerle buluşturan Elon Musk, gözünü uzayın derinliklerine dikti. Sıradan insanları, geliştirmiş olduğu roketlerle Mars’a gönderme planlarında sona yaklaşıyor. Fakat Musk, bu başarılarla yetinmiyor ve daima daha fazlasını istiyor. Birçok ünlü bilim insanı, ünlü politikacılar, ünlü dergiler onun hakkında “Yaşayan En Büyük Mucit“, “Dünyanın Bir Numaralı Ezber Bozan Adamı” gibi cümlelerle tanımlıyorlar. Aşağıda madde madde Musk’ın hayatını özetleyelim:


 1. Elon Reeve Musk 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria şehrinde dünyaya geldi. Şu an 3 vatandaşlığı bulunan Musk (1971–Güney Afrika Cumhuriyeti, 1989-Kanada, 2002-ABD) bir fotomodel annenin ve mühendis bir babanın oğlu olarak doğdu.
 2. Şu an Los Angeles şehrinde 3 evlilik ve 3 boşanmadan sonra 5 oğluyla birlikte (6 çocuğu oldu ilki bebekken öldü) yaşamakta ve insanlığın en önemli hayallerini gerçekleştirmeye kafa yoruyor, para harcıyor.
 3. Annesi Maye Musk üniversite zamanında bilim fakültesinde master yapmış ama kariyerini fotomodellik olarak seçmiş, 15 yaşından bu yana hala modellik yapan sıradışı bir kadın. Kendisinin en çarpıcı pozlarından biri de 63 yaşında New York Magazine için Demi Moore’un verdiği hamilelik pozuna gönderme yapan kapak pozu oldu. www.mayemuskmodel.com
 4. Henüz 10 yaşında kendisini kanıtlamayı başardı. IBM tarafından düzenlenen özel bir sınavda en yüksek puanlardan birini alan Musk, programcılık konusunda başarıya ulaşacağının sinyallerini genç yaşlarda verdi. 10 yaşındayken, Commodore Vic-20 ile çalışarak teknoloji dünyasına olan ilgisini pekiştiren Elon, çok süre geçmeden bu durumun meyvelerini almaya başladı. Genç yaşlarında BASIC program diline, sadece 6 ay içerisinde, tümüyle hakim oldu. 1984 yılında ise sadece 3 gün içerisinde bir başka programlama dilini çözmeyi başardı.
 5. Musk, 12 yaşında teknoloji konusunda ne kadar yetenekli ve iddialı olduğunu ortaya koydu. Blastar adlı bir video oyunu için kod yazan ve bu oyunu PC and Office Technology adlı bir dergiye 500 dolara satan Musk, ilk girişimcilik deneyimini bu şekilde yaşamış oldu.
 6. ABD Pennsylvania Üniversitesi’nden Ekonomi lisans diploması ve yine aynı üniversiteden Fizik yan dal diploması bulunuyor. Musk 1995 yılında, Stanford’da yüksek lisansa başlamasına rağmen hayatını değiştirecek bir karar vererek, 2 gün sonra yüksek lisansı bıraktı. Kardeşi Kimbal Musk ile beraber çevrimiçi içerik yayınlama programı Zip2 için çalışmalara başladı. 1999 yılında bu yazılımı 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığı AltaVista’ya sattı.
 7. ABD Stanford Üniversitesi’nde doktoroya başlayıp, 2 gün sonra bu kararından vazgeçen Musk, 1999’da 4 ortakla birlikte kurmuş olduğu şimdi dünyanın 1 numaralı popüler ve en güvenli online ödeme sistemi PayPal’ı 2002 yılında 1.5 milyon dolara eBay’e sattı. Yine aynı yıl içerisinde uzaya yolculuğu mümkün kılmak için çalışan Space X’i kurdu. 31 yaş adete Musk için bir yükseliş dönemiydi.
 8. Musk, lisans eğitimleri sırasında Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi, hem geçmişe hem de günümüze damgasını vuran yenilikçilerden ilham almış. Bu zeki isimlerden almış olduğu ilhamlarla, insanoğlunun geleceğini etkileyebilecek üç sorun tespit etmiş. İnternet, temiz enerji ve uzaydan oluşan bu üç alanda çalışmalarını sürdüren Elon Musk, kurucusu olduğu PayPal, Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX ile hem günümüzü hem de geleceği şekillendirmeyi başarıyor.
 9. Haziran 2002 yılında Musk, SpaceX’i kurdu. 31 yaşında uzay taşımacılığı şirketi sahibi olan Musk, roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten bu şirketinin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9; ilk uzay aracının adı ise Dragon’dur.
 10. Otonom, robotic, şoförsüz, elektrikli arabalar konusunda en uzman olan Tesla Motors şirketinin ürettiği ilk araba, elektrikli bir spor araba modeli olan Tesla Roadster dünyanın tam anlamıyla ilk ve en güvenli elektrikli otomobili. Bu tamamıyla elektrikli araçtan ülkemizde az da olsa var, hatta 1 adet taksi Tesla da var (İstanbul sarı taksilerinden ayrı olarak turkuaz renkli ama bildiğiniz taksi plakalı resmi taksi, tesadüfen Elon Musk ülkemize gelmeden bi gün önce bindim).
 11. Musk’ın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır.
 12. Özel sermayeyle meydana getirilip, yörünge dışına çıkabilen dünyanın ilk başarılı sıvı-yakıt-likit roketi Falcon 1, bir tutkunun nasıl büyük bir başarıya dönüşebileceğini gözler önüne sermişti. Bu büyük başarıdan dolayı, 2010 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından Altın Uzay Madalyası ile ödüllendirildi.
 13. Bugünlerde ise Musk’ın ülkemize 1 günlüğüne gelip Cumhurbaşkanımızla Turksat 5 ve 6’yı fırlatmak için imzaladığı Falcon 9 roketi gündemde.
 14. Hayır işlerine oldukça fazla önem veren Musk, 2012 yılının Nisan ayında Verme Yemini’ne (The Giving Pledge) katılarak, servetinin önemli bir kısmını hayır işlerine bağışlayacağına dair yemin etti.
 15. Elon Musk, Musk Foundation adını verdiği bir vakıf aracılığıyla, çocuk sağlığı, bilim ve teknoloji eğitimi, temiz enerji gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda X Prize Foundation adlı yenilenebilir enerjiyi destekleyen bir vakfın mütevelli heyetinde bulunan Musk, Milli Havacılık ve Uzay Akademileri, Gezegenler Derneği, Uzay Vakfı gibi ABD menşeli vakıfların da yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.
 16. Musk günde 5 saati kitap okumaya ayırıyor. Çok kitap okuyan Musk’ın Atatürk hayranı ünlü yazar Lord Kinross’un “Atatürk: The Rebirth of a Nation–Atatürk: Bir Ulusun Yeniden Doğuşu” kitabını okumuş olduğu anlaşılıyor. Kitapta, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Polatlı’da atının parladığı ve Atatürk’ün düştüğü bölümde şu ifadeler vardı: “Kaburgası kırıktı, ciğerine baskı yapıyordu. Nefes almakta ve konuşmakta zorlanıyordu. Doktorun uyarısına rağmen karargâhını ileri noktaya taşıdı…
 17. Ünlü fantastik film serisi Iron Man’in yönetmeni Jon Favreau, verdiği röportajda filmin baş karakterinin oluşumunda Elon Musk’tan ilham aldıklarını açıkladı. Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanıldı.
 18. Kardeşi Kimbal Musk, çocukluklarına dair anlattığı anılarda, Elon Musk’ın okulda zor zamanlar geçirdiğini, okuldaki popüler çocuk olmak bir yana, itilip kakılanlardan biri olduğunu anlattı. Okulundaki çocuklar, Elon’ın bir gün milyar dolarlık bir servetin sahibi olacağını bilseler, acaba böyle yaparlar mıydı?
 19. Birçoğumuz Silikon Vadisi’ndeki teknoloji girişimcilerinin zengin oldukları üzerine yorumlar yaparken, bu büyük başarının sıkı bir disiplin ve zorlu bir mücadele gerektirdiğini göz ardı etmiş olabiliriz. Sosisli sandviç ve portakaldan oluşan yemek menüsü için günlük sadece 1 dolar harcayan Musk, okumak için para biriktiriyordu.
 20. Elon Musk, bir zamanlar korumalı bir kıyafet içerisinde kimyasal atıkları küreme işinde çalışıyordu. Bu zorlu iş Musk’un bugüne kadar kalkışmış olduğu girişimlerde, daha sıkı çalışmasına ve konsantrasyonunu hiçbir zaman kaybetmemesine ön ayak olmuş. Haftada yaklaşık 100 saat boyunca atık küreyerek geçimini sağlayan Musk, halen daha bazı zamanlar Tesla fabrikasında ufak tefek temizlik işleri yapmaya da devam ediyor.
 21. Musk, üniversite zamanlarında yaşamak için kiralamış olduğu evi bir gece kulübü olarak işletmişti. 10 odalı bir evi kiralayıp bir gece kulübüne dönüştürüp, tek gecede 500’den fazla misafir ağırladığı olmuş.
 22. Başarılı girişimleri ile kazanmış olduğu paraları diğer hayallerine aktaran Musk, bu riskli durumun üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. SpaceX ile ilgilenen yeteri kadar yatırımcı bulamadığı için tüm varlığını bu işe aktaran Musk, bütün gelirini kaybetmesi pahasına da olsa hayallerini kendisi finanse ediyor.
 23. Bu duruma inanabiliyor musunuz? Geleceğin teknolojisine öncülük eden bir milyarder, yapay zekanın insanoğlundan daha güçlü ve daha zeki olabileceğinden korkuyor.
 24. Son zamanlarda test sürüşleri yapılan son projelerinden biri Hyperloop adını verdiği yüksek hızlı ulaşım sistemi projesi. Bu sistemde sürtünmeyi azaltmak için basınçlı tüpler ve vakum sistemi bulunuyor. Yer altından tüp tünel ile yaklaşık 966 km/s hız ile 35 dakika içerisinde Los Angeles’ten San Francisco şehrine gidilebilmesini de amaçlıyor.
 25. 20 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 80’inci insanı olan Musk, özellikle de son günlerde Mars’ta koloni kurma projesiyle manşetlerden düşmüyor. Ortaya koymuş olduğu girişimlerin yanı sıra, gerçekleştirmek istediği hayalleriyle de teknoloji dünyasında yeni bir çağın kapılarını açıyor.