Dünyada ilk defa! Güneş kremi kullananlara 1000 dolar ceza!

Büyük Okyanus’un güneyinde bulunan, Pasifik ada ülkelerinden biri olan Palau’da hükümet, 10 farklı kimyasal madde içeren güneş kremi ve koruyucu ürünün kullanımını ve satışını kısıtlayan yasayı imzaladı, yasak ülkede 2020’de yürürlüğe girecek. Yasağı ihlal edenlere 1000 Amerikan Doları para cezası verilecek.

Dünya genelinde mevcut istatistiksel verilere göre:
Bölgesel olarak değişmekle birlikte, her yıl insanlar aracılığıyla, minimum 6 – 14 bin ton güneş koruyucu, mercan kayalıklarının bulunduğu bölgeleri olumsuz etkiliyor. Deniz canlıların hayatını tehlikeye atıyor.

Yasakla ilgili açıklama yapan, Palau Devlet Başkanı Tommy Remengesau: “Yasak için geç bile kalındı, yasağı ihlal edenlere 1000 Amerikan Doları para cezası verilecektir” dedi.

Dünyada ilk defa getirilen bu yasak Palau’da 2020’de yürürlüğe girecek.

Güneşten koruyucu ürünlerin ve güneş kremlerinin yapımında kullanılan kimyasal maddelerin deniz canlılarının hayatını tehlikeye atması, minimum 10 kimyasal maddenin bulunduğu bu ürünlerin deniz canlıları için çok zehirli bir ortam oluşturması, deniz mercanlarının renklerinin açılması riski, özellikle, Oksibenzon ve Oksinoksatın deniz canlıları için kaygı verici boyutta tehlikeli olması, yasağın konulmasına sebepler olarak belirtildi.

Palau Cumhuriyeti, Büyük Okyanus’un batısında bulunan bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine ile Filipinler arasında, 350 civarında ada üzerinde kurulu, 21.000 nüfuslu ada topluluklarından oluşan bir ülkedir.