Değiştirmeniz gereken 8 berbat alışkanlık

1. Şikayet etmek
Koşullardan memnun değil misiniz? Tamam olabilir. Peki memnu olmadığınız koşullar hakkında ne yapıyorsunuz? Ofis mutfağında sigara içerken koşullar hakkında homurdanmak bir işe yaramaz biliyorsunuz. Ya da her fırsatta alt yapı vardı da biz mi başaramadık demek başarılı olmanızı sağlamaz. Koşullardan memnun değilseniz önce ilgili kişiye çözüm önerinizi iletirsiniz. İlgililer ilgisizse ya da çözüm aramıyorsa kendinize istediğiniz koşullara sahip olduğunu düşündüğünüz yeni bir ofis ararsınız. O da olmadıysa kendi ofisinizi açarsanız. Siz yeter ki derdinize çare arayın.

2. Başkalarını suçlamak
Hayatta başımıza gelen şeylerin büyük bir kısmının sorumlusu biziz. İş yerinde biri hakkınız mı yiyor, engel olun. Dedikodunuzu mu yapıyorlar, geçip karşısına yüzleşin. Güvendiğiniz insanlar size kazık mı atıyor, seçimlerinizi gözden geçirin. Bazı şeylere ulaşmanıza başkalarının davranışları engel olabilir ama onları suçlayarak hatalarını düzeltmelerini beklemek size hiçbir şey kazandırmaz. Siz yolunuza devam edin. Sizi yolunuzdan başkası alıkoymaz. Sadece önünüze engel çıkaran olur. Üzerinden atlayacak ya da teslim olup vazgeçecek olan sizsiniz.

3. Zamanınızı boşa harcamak
Zamanla ilgili facebook paylaşımlarında bolca gördüğünüz klişe lafları etmek istemiyorum. Tek şey söyleyeceğim; Arkanıza dönüp baktığınızda boşa harcadığınıza en çok pişman olacağınız şeydir zaman. Lak lak ederek, candy crush oynayarak harcadığınız o zamanın onda birini kendinizi geliştirmek için harcasaydınız bambaşka bir yerde olurdunuz.

4. Dedikodu yapmak
Başkalarının hayatı ve hataları kendilerini ilgilendirir. Ortada sizi ilgilendiren bir durum varsa bunu üçüncü bir kişiye değil direkt ilgili kişiye söylemelisiniz. Dedikodu yapıyorsanız, dedikodusunu yaptığınız kişinin yüzüne karşı düşüncelerinizi söyleyemeyecek kadar korkaksınız demektir. Başarı korkakları sevmez.

5.Hata yapmaktan korkmak
Hata yapmıyorsanız bir şey yapmıyorsunuz demektir. Yeni bir şey deneyen herkes bir kaç hata yapar çünkü. Hata yapmayı göze almak, risk almayı öğrenmenizi sağlar. Aynı hataları tekrar etmeyin yeter. Başarı risk alabilme ve başarısızlığı sırtlanma sanatıdır. Başarısız olmayı göze almazsanız ilerleyemezsiniz. Hani filmlerde hep söyledikleri bir söz var kaybedeceğim savaşa girmem ben diye. O sadece korkakların ve film karakterlerinin söyleyeceği bir laf. Çünkü zafer bir sürü yenilgiden oluşur.

6.Sabit fikirli olmak
Hayatta hedefler de hedefe ulaşmak için kullanılan yöntemler de değişebilir. Hedefte istikrarlı olmaya çalışabilirsiniz ama yöntemde esnek olmak zorundasınız. Zaman, koşullar, çevre ve hatta kendiniz sürekli değişirken yöntemlerinizi sabit tutarak ilerleme sağlayamazsınız. Sabit fikirli olmanız gereken tek şey iş ahlakınızdır

7.Tembellik
Emek olmadan yemek olmaz. Çalışmadan başardığını düşündüğünüz kişiler siz bakmazken sizin bilmediğiniz yöntemlerle çalışıyorlar. Ne demiş John Hanke: Bir gecede başarılı olmak 20 yılımı aldı.

8. Başkalarından çok şey beklemek
Sizin başarınız ancak sizin çabanızla gerçekleşir. Başkaları sizin başarınız için çalışıyorsa, bu onların başarısı olur ve onlar bu çabadan vazgeçerse düşersiniz. Sizi destekleyen dostlarınız olması güzeldir ama desteklerini çektiklerinde ayakta kalabilmeyi en baştan öğrenmelisiniz. Başarınızın anahtarını başkasının cebine koymayın. Size anahtarı vermek istemediği gün ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz.