Çince zor bir dil mi?

Çin kültürü ve dili 5000 senelik bir geçmişe sahip engin kültür gurubundandır. Çin dilinin Doğu Asya dilleri üzerinde etkisi çok olmuştur. Gerek alfabesi, gerek dil yapısı ile birçok uzak doğu ülkesinin dilini etkilemiştir. Çin dilinin Korece, Japonca, Vietnamca gibi dillerin üzerinde de etkisi görülmektedir.

Çince göründüğü kadar zor bir dil değil, tam tersine çok kullanışlı bir dildir. Yaklaşık 350 karakter ile günlük konuşmayı başarmak mümkündür. Dünya nüfusuna oranlarsak insanların 5 de 1’ i Çince konuşmaktadır. O kadar ki Dünyanın hemen hemen her yerinde bir Çinliye rastlama ihtimaliniz yüksektir. Yıllar önce bir Malezya ziyaretimde İngilizce konuşan bir kişiyi bulabilmek için saatlerimi harcadım ama bir kişi bile bulamadım. Bir anda karşımda turist Çinlileri gördüm, dünyanın x bölgesinde, x adasında yol sormak için Çince konuşacağım ve bir Çinliye danışacağım aklıma gelmezdi. Bu bana ilginç gelen bir hatıra olmuştur.

Karakterlerden oluşan bu dil için aslında bir resim dilidir diyebiliriz. Çince öğrenmeyi kahve falı bakmaya benzetebiliriz. Nasıl ki kahve falı bakarken görsellikten yola çıkarak bir yorumda bulunuyoruz aslında Çincede karakterler üzerinden yorumlayabildiğimiz bir dildir çünkü Çincede her karakterin bir hikayesi vardır. Yazılan karakterlerin şekli içindeki ana şekiller bize o kelimenin hangi guruba ait olduğunun işaretini verir aslında bahsedilmek istenen objenin yapılacak olan eylemin görselliğinden yola çıkarak mükemmel bir görsel algı çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Karakterlerin oluşma aşamasına bir örnek aşağıdaki gibidir. Sırasıyla güneş, dağ ve at.

Çincenin en keyifli yanı gramer detaylarının olmamasıdır. Bu da öğrenmeyi kolaylaştırır , zor bir dil değildir. Çince karakterlerin hikayelerinden yola çıkarak karakterlere merak duyarsanız bu sizin için bir hobi haline bile gelebilir. Çince dünya üzerinde öğrenilmesi gereken önemli dillerden biridir. Çin’in nüfusu ve yapmış olduğu yüksek hacimli ticari faaliyetleri bir çok farklı sektörde iş yapabilmek için sınırsız kapılar açmaktadır. Unutmamak gerekir ki “Hayatta her engel kılık değiştirmiş bir fırsattır”. Peki siz engelleri fırsata çevirmek için Çince öğrenmeye hazır mısınız?