Bitcoin son 10 yılın en iyi yatırım aracı oldu

Compound Capital Advisors Kurucu ve CEO’su Charlie Bilello, Ycharts verilerini kullanarak önde gelen varlık sınıflarının performanslarını karşılaştırdı.

Bulguları yanıtlayan Messari’nin araştırmacılarından Roberto Talamas, Bitcoin’in ortalama %230 yıllık getiri sağladığını ve bu oranın kendisine en yakın varlık sınıfından on kat fazla olduğunu vurguladı.

Bitcoin, geçtiğimiz on yılda diğer tüm varlık sınıflarına en az on kat fark attı.

Listede 2nci sırada ise yıllık %20 getiriyle Nasdaq 100 Endeksi, üçüncü sırada ise piyasa değeri 10 milyar doları geçen ABD merkezli şirketler yer alıyor. Yıllık iki haneli getiri sağlayan diğer tek varlık sınıfı ile piyasa değeri küçük ABD’li şirketler oldu. Bu şirketler, geçtiğimiz on yıl boyunca ortalama yüzde 12,9 getiri sağladı.

Verilere göre altın ise 2011 yılından beri ortalama %1,5 yıllık getiri sağladı. Altın, geçtiğimiz 11 yılın beşini ise değer kaybı ile kapattı. Altının fiyatı, 2021 başladığından beri yüzde 8,5 düşüş gösterdi.

BTC, 2011 yılından beri ise toplam yüzde 20 milyonluk akılalmaz bir getiri sağladı. BTC’nin en iyi performans gösterdiği sene, yüzde 5.507 ile 2013 oldu.

Diğer yandan BTC, tarihi boyunca yalnızca 2 yılı zarar ile kapattı. Bitcoin 2014 yılında yüzde 58, 2018 yılında ise % 73 değer kaybetmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.