Bir bu eksikti: 2020’de bir asteroitin dünyaya çarpma olasılığı her zamankinden fazla

Yılbaşı gecesi dünyadaki 7.5 milyardan birisi, “mutlu yıllar” demek yerine, “yüksek adrenalli bir yılınız olsun” demiş belli ki.

2020 deprem yağmuru yılı olacak demiştik. Bunu geçen yıl bilim insanlarının değerlendirmeleri sonucu beyanlarına göre yazmıştık. Ve 2020 olmadan 2019’un son aylarında bu deprem yağmuru denilen olay başladı. Gerçi deprem öldürmez, yapıları yapanlar, yapıları denetlemeyenler öldürür. Sağlam bir binadaysanız korkmanıza gerek de yok. Bu haberden de korkmanıza gerek yok, bir asteroit çarpmasından ölme olasılığınız, bir yıldırım çarpmayla ölüm olasılığınızdan daha az. Büyük bir gök cisminin dünyaya çarpma ihtimali de oldukça düşük. NASA dünyaya zarar vermesi muhtemel asteroitin 1/300.000 ihtimalle dünyaya çarpabileceğini ön görüyor. Tabi ki bu ihtimal ne kadar düşük olsa da imkansız değil. NASA’nın gezegenimize yakın yerlerde olan gök cisimlerini keşfetme oranını %90 seviyesinde olduğunu düşünürsek, %10’luk bir hata payı mevcut. Bu nedenle risk yok diyemeyiz.

Her sene bir asteroitin dünyaya çarpma olasılığı var, ama birkaç bilim insanına göre 2020’de bu olasılık 1/100.000 ihtimale yükselmiş. Konuyla ilgili ortaya atılan yeni iddialara göre NASA’nın henüz gözlemlemediği yani keşfetmediği bir gök cisminin dünyaya çarparak herkesi şaşırtabileceği ortaya atıldı.

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur. Güneş’in çevresinde, Mars ve Jüpiter arasında, belirli bir yörüngede dolanan, çeşitli büyüklük ve şekildeki kaya ve metal parçalarına asteroit denir. Asteroit Kuşağı olarak adlandırılan bu bölgede milyonlarca asteroit vardır. Asteroitler gezegenlerden küçük olmalarına karşın yüzlerce km genişlikte olabilirler. Örneğin Asteroit Kuşağı’ndaki en büyük cisim olan cüce gezegen Ceres’in genişliği 940 km’dir. Asteroit ya da kuyrukluyıldız gibi çeşitli gökcisimlerinden kopmuş küçük kaya parçaları ise göktaşı olarak adlandırılır. Göktaşları bazen dünyanın atmosferine girer. Atmosfere giren göktaşlarına meteor denir. Genellikle kum tanesiyle çakıl taşı arasındaki büyüklüklerde olan meteorlar atmosferde yanar. Yanma sırasında arkalarında parlak bir iz oluştuğu için yıldızlarla bir ilgisi olmadığı halde bu olaya yıldız kayması da denir. Kimi göktaşları ise dünyanın atmosferine girdikten sonra tamamen yanarak yok olmaz. Yeryüzüne ulaşıp yere düşen bu göktaşlarına meteorit adı verilir.