Bakterilerden korunmak için en etkili yöntem ve telefonun büyük tehlikesi

Dünya gündeminde belki dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in tümünü katledebilecek güçteki Covid 19 virüsü (Corona) konuşulurken, ABD’nin Idaho eyaletinde bir öğretmen olan Jaralee Metcalf, öğrencilerine ellerini doğru yıkamanın önemini göstermek için sözle, yazıyla anlatmak yerine, görsel gerçek örneklerle anlatmaya bir deney yapmaya karar verdi. Ve şimdi tüm dünya onun bu basit deneyinden bahsediyor.

Öğretmen öğrencilerinin sık sık hasta olmasından bıktığını ve çocuklara mikropları öldürmek için neden ellerini bol sabunla ve sık sık yıkamaları gerektiğini göstermek istedi. Aynı ekmek paketinden 5 dilim ekmek aldı ve 5 öğrenciye basit görev vardi.

  • 1nci öğrenci 1 nolu dilime hiç dokunmadan hava almaz poşete koydu.
  • 2nci öğrenci elini su ve sabunla yıkayıp 2 nolu dilimi avuçladıktan sonra hava almaz poşete koydu.
  • 3ncü öğrenci elini hastanelerde kullanılan el desenfektesiyle temizleyip 3 nolu dilimi avuçladıktan sonra hava almaz poşete koydu.
  • 4ncü öğrenci elini cep telefonuna dokunduktan sonra 4 nolu dilimi avuçladı ve hava almaz poşete koydu.
  • 5nci öğrenci sıralara, kapı kollarına vs dokunduktan sonra 5 nolu dilimi avuçladı ve hava almaz poşete koydu.

Ekmek dilimleri bu poşetlerde 1 ay durdu ve 1 ay sonra sınıfta herkesin şok olmuş bakışları arasında gözlemler yazıldı. Üzerinde bariz bakteri bulunmayan ekmek dilimleri örnek 1 ve 2 ydi. Hiç dokunulmayan ve sadece su ve sabunla yıkanan eller tarafından dokunulan iki dilim. Örnek 2 çocuklara neden sık sık ellerini yıkaması gerektiğini açıkça gösterdi.

Örnek 4 ve 5, “kirli eller” dilimleri, bir ay sonra muhteşem küf büyümeleriyle kaplanmıştı ve başka bir açıklamaya gerek yoktu. Özellikle cep telefonuna dokunulmuş örnek 4‘deki bakteri yoğunluğunun daha fazla olmasıyla en tehlikeli dilim olması dikkatlerden kaçmadı.

İlginç olan, 3 nolu örneğin yani “el dezenfektanı” diliminin de çok fazla bakteri taşıyor olmasıydı. Bu nedenle, el dezenfektanının sabunla el yıkamanın yerini alamayacağı da açık ve net şekilde teyit oldu.

Kaynak: Jaralee Metcalf