Artık diyalize gitmeye gerek yok

ABD’deki San Francisco California Üniversitesi’nden bilim adamları, zarar görmüş böbreklerin yerini alan dünyanın ilk biyonik böbreğini geliştirmeyi başardılar. Araştırmalar, cerrahi prosedürün hem kolay hem de verimli olduğunu göstermekte.

Biyonik böbrek insan böbreğinin mükemmel kopyası. Biyonik böbrek, kalbin hareket ettirdiği bçok sayıda mikroçipten oluşuyor ve doğal olarak kalp tarafından pompalanıyor, enerji kaynağı kalp. Normal böbrekler gibi, biyonik böbrek de atıkları ve toksinleri filtreleyip kan dolaşımına gönderiyor, vücuttaki sodyum ve potasyum düzeylerini dengeleyiyor ve aynı zamanda kan basıncını düzenliyor.

Biyonik böbreklerin arkasındaki ana teknoloji, silikon nanoteknolojiyle, bilgisayarlarda kullanılan mikroelektronolojiye benzer bir süreçle üretilen bir mikroçipe sahip olması. Mikroçipler ekonomiktir ve iyi filtreler gibi davranırlar. Her cihazın katmanları üzerine inşa edilmiş mikroçipler bulunacak ve mikroçip filtreleri içinde ve çevresinde büyüyecek olan canlı böbrek hücrelerini tutan bir iskele görevi görecektir. Bu hücreler canlı bir böbreğin aktivitesini taklit eder. Prosedürün asıl zorluğu, kanı pıhtılaşmadan veya hasar vermeden cihazdan itmekti. Cihazın herhangi bir alanının pıhtılaşmasına veya kan akışını engelleyeceğine önlemek için sıvı dinamiği kullanılıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Vanderbilt Fissels ve Shuvo Roy, böbrek diyalizinde olan milyonlarca hastaya umut verici olağanüstü projeyi açıklarken: “Diyaliz olmadan bir hasta hayatta kalamayabilir ve acı çektiren şey böbrek nakli için bekleme listesidir. Şimdiye kadar bu hastalığa karşı hala kesin bir çözümün bulunamamıştı. Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Enstitüsü ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden 6 milyon dolarlık bağış ile Kasım 2015’te başladık ve paranın iyi harcandığını düşünüyoruz. Vücudun bu yapay organı reddetme olasılığının sıfıra yakın olduğunu iddia ediyoruz. Yapay böbrek yaklaşık 2 yıl içinde kullanıma sunulacaktır.” dediler.

Kaynak: UCSF, University of California San Francisco