Argo, küfür aslında daha az değil daha fazla zeka işareti

Müstehcen veya tabu dili kullanımı veya daha yaygın olarak bilinen küfür ve argo, genellikle konuşmacının kelime dağarcığından yoksun olduğunu, kendilerini daha az saldırgan bir şekilde ifade edemediklerinin veya hatta bilgiden yoksun olduklarının bir işareti olarak görülürdü. Ancak ABD’deki Marist College’deki psikologlar tarafından yapılan bir araştırmada, küfürlerin ve argo cümlelerin aslında daha akıllıca bir dil kullanımı gösterdiğini göstermiştir.

Küfür ve argo bir alışkanlık haline gelebilirken, farklı bağlamlarda ve farklı amaçlarla argo kullanırız, küfür ederiz: Dilsel etki için, duyguyu ifade etmek için, gülmek için veya belki de kasıtlı olarak kötü olanı.

Argo kullanan kişilerin daha zeki, daha yaratıcı olduklarını gözlemleyen araştırmacılar aynı zamanda dünya dilleri arasında en gelişmiş dillerde daha çok argonun olduğunu, daha az gelişmiş toplumların dillerinde daha az argo olduğunu gözlemlemişler. Argonun dili geliştirdiğini ve yeni kelimeler, deyimler üreterek zenginleştirdiğini, argo kullanmakta kendini özgür hisseden milletlerin genelde diğer konularda da daha özgür, daha medeni milletler olduğunu gözlemleyerek, yaratıcılığın özgürlük, dil gelişimi, zeka ile orantılı olduğunu da araştırma sonuçlarında belirtmişler. Dil sofistike bir araç setidir ve argo bunun bir parçasıdır.

Ayrıca yine araştırma sonuçlarına göre, küfürün doğal ağrı kesici olduğu kanaatine varmışlar. Gönüllülere buzlu suda ellerini tutmalarını ve bu süre içinde bolca küfür etmeleri istenmiş, diğer zamanda ise aynı gönüllülerden yine ellerini buzda tutarken kesinlikle küfür etmemeleri istenmiş. Gözlemlere göre küfür ederken acıya daha fazla dayanabilmişler, küfür doğal ağrı kesici görevi yapmış. Doğum yaparken bolca küfür eden kadınların acıya dayanmalarını sağlayan etkenlerden birisinin de küfür etmek olduğunu gözlemlemişler.