AB’ye giren ilk müslüman ülke: MAYOTTE

Mayotte, Afrika’nın doğusunda, Mozambik ile Madagaskar adası arasında bulunan küçük adalar ülkesi Komorlar Birliğini oluşturan dört adadan biri. 270.000 nüfuslu Mayotte, yaklaşık 200 yıldır Fransa tarafından işgal altında tutuluyor. Fransa’nın ili statüsündeki, 2014’te “en uzaktaki bölge” sıfatıyla Avrupa Birliği’ne (AB) dahil edildi. Böylece Türkiye’nin hayal ettiği AB’ye girecek ilk müslüman ülke sıfatını Mayotte almış oldu. 2009’daki Komor birliğinden ayrılıp bağımsız olma referandumun ardından 2011 yılında Fransa’ya tam bağlılığını ilan eden Mayotte böylece, yeni yıla AB’nin ilk Müslüman ülkesi olarak girdi. Teoride bağımsız ülke olup aslında Fransa’nın bir ili durumundadır. Mozambik ve Madagaskar’ın yanı başındaki Mayotte’nin nüfusunun yüzde 97’si Müslüman.

Mayotte adasında doğanların Fransız vatandaşı kabul edilmesi sebebiyle büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. AB üyesi olmadan önce göç almaya başladı ve bu göç hala sürüyor. Bu ülkede doğanların otomatik olarak Fransız vatandaşlığına kabul edilmesi sebebiyle, civar adalarda yaşayan hamile kadınlar doğumlarına birkaç gün kala yasa dışı yollarla Mayotte’ye geliyor. Zira, 2003 yılında 130 bin olan ülkenin nüfusu, bugün 270 bine ulaştı. Küçük botlarla adaya geçmeye çalışan göçmenler, Akdeniz’dekine benzer bir facianın kurbanı oluyor. Öyle ki ada, “göçmen mezarlığı” olarak adlandırılıyor. 374 kilometrekare büyüklüğündeki Mayotte Adasında az sayıda Fransız askeri konuşlandırılmış. Avrupa Birliği para birimi Euroyu kullanan Mayotte, Fransa Ulusal Meclisi’nde bir milletvekili ile temsil ediliyor. Milli Futbol Takımı olmasına rağmen Mayotte’nin FIFA ve Afrika Futbol Birliği üyeliği bulunmuyor.

Fransa’nın Mayotte Adası’nı elinde tutmasının başlıca sebeplerinden biri ülkenin petrol rezervleri. Kozmetik ürünleri ve özellikle parfümün temel ham maddelerinden olan ylang ylang bitkisinin en fazla yetiştiği yerlerden biri.