5 dk içinde baş ağrısından ilaçsız kurtulmak

Migren dışında bir baş ağrınız olduğunda ve doktorunuzun verdiği ihtiyacınız olan hapı bulamadıysanız, durum umutsuz görünüyor. Ama bu yazıyı okuduktan sonra umutsuzluğunuz gidecek. Baş ağrısından kurtulmanın bir bilimsel yolu daha var. Baş ağrısını etkili ve hızlı bir şekilde kaldıran bu tekniğin adı Akupressür. Akupressür bir masaj çeşididir ve etkinliği çok sayıda bilimsel çalışma ile doğrulanır. Doğası gereği, bu akupunktur ve refleks terapi biçimidir, ancak özel tıbbi bilgiler gerektirmez.

Akupressür noktalarına nasıl masaj yapılır?

İlk önce rahat bir pozisyon alın ve rahatlayın. Masaj çok zaman almaz: ortalama olarak 1 dakika. Belirtilen noktaya parmağınızla hafifçe 30 saniye bastırın ve sonra 30 saniye dairesel hareketlerle masaj yapın. Genellikle, baş ağrısı Akupressür masajından 5-10 dakika sonra kaybolur.

Baş ağrısından kurtulmak için 6 temel Akupressür noktası var:

  • YİN TANG NOKTASI: Üçüncü göz (Yintang) noktası, burun köprüsünün alına girdiği yerde kaşların arasında yer alır. Bu nokta göz yorgunluğunun baş ağrısına neden olduğu ağrıların giderilmesinden sorumludur.
  • ZAN ZHU NOKTALARI: Bu simetrik noktalar, kaşların iç kenarının tabanında bulunur. Bu alanın masajı da akan bir burunu rahatlatır ve görme keskinliğini arttırır. Presleme veya dairesel hareketlerle 1 dakika masaj yapın.
  • YİNG XİANG NOKTALARI: Bu noktalar burun deliklerinin iki yanında gözlerle aynı hizada bulunurlar. Onları bulmak için, elmacık kemiklerinin alt kısmında bir çukur hissedin. Sinüs açmaya, baş ağrısını ve diş ağrısını azaltmaya ve stresden kurtarmaya yardımcı olur.
  • TIAN ZHU NOKTALARI: Noktalar başın arkasında, ortada, kulak ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu noktalara Akupressür yapmak, burun tıkanıklığını, gözlerde ve kulaklarda ağrı, şiddetli baş ağrısı ve migreni hafifletmeye yardımcı olur.
  • SHUAI GU NOKTALARI: Shuai Gu noktaları, şakak alanındaki saç çizgisinin başlangıcından 2-3 cm uzaklıktadır. Bu noktayı bulmak için küçük bir çukur hissedin. Bu bölgeye uygulanan Akupressür, beynin alt kısmındaki büyük *temporal lobdaki ağrı ve göz yorgunluğunu hafifletir.
  • HE GU NOKTALARI: Bu simetrik noktalar başparmak ve işaret parmağı arasında elin arkasında bulunur. Bu bölgeye uygulanan Akupressür, sırt ağrısı, diş ağrısı ve boyun kaslarındaki gerginliği hafifletir.

*Temporal Lob Nedir?= Beyinde serebral korteksin dört büyük lobundan biridir. Temporal lob, görsel belleğin uygun tutulması, dil anlama ve duygu ilişkilendirmesi için duyusal girdinin türetilmiş anlamlara işlenmesiyle ilgili beynin ana loblarından biridir.